Czy mydło to dobry produkt do oczyszczania?

Pewnie w Twoim domu lub Twoich rodziców znajdzie się jakieś mydło w kostce, prawda? Zastanawiałaś się, czy to dobry produkt do mycia? Skoro tak wiele osób ma je w mydelniczce, chcę odpowiedzieć na to pytanie przytaczając kilka faktów 🙂

 

Tradycyjne mydło

 

Mydło powstaje przez zmydlanie tłuszczów przy użyciu wodorotlenku sodu lub potasu. Tuż po stworzeniu zostaje umieszczone w formach i musi leżakować przez kilka tygodni, by jego mocno zasadowe, żrące pH spadło do akceptowalnego. To akceptowalne to nadal okolice 8-10, czyli zasadowe, podczas gdy pH naszej skóry to okolice 5-5,5.

 

Dlaczego pH jest ważne?

 

Utrzymanie odpowiedniego pH skóry jest niezwykle istotne dla jej zdrowia! Regularne stosowanie zasadowego mydła może je podnosić, więc to NIE najlepszy pomysł!

Samo mydło działa na tyle intensywnie, że podczas mycia wypłukuje lipidy naskórka, a zmiana pH do jakiej zachodzi po oczyszczaniu na dłuższą metę może dodatkowo skutkować:

  • zwiększeniem złuszczania naskórka przez pobudzanie działania enzymów złuszczających
  • zmniejszeniem produkcji lipidów związanym z rozregulowaniem pH, jakie jest im potrzebne
  • naruszeniem bariery w wyniku wymywania lipidów
  • większym odparowaniem wody
  • suchością, podrażnieniem

Przeczytaj też – dlaczego pH skóry jest istotne w pielęgnacji

 

Mydło antybakteryjne

 

To także słaby wybór w pielęgnacji ciała i twarzy, choć z nieco innego powodu. Mydło pozbędzie się wszelkich patogennych drobnoustrojów, ale oberwą także te nieszkodliwe lub sprzyjające funkcjonowaniu skóry. Zaburzenie mikrobiomu może prowadzić do osłabienia odporności skóry, czy zaostrzenia różnych chorób. Nie sięgaj więc po mydło antybakteryjne, by usunąć bakterie trądzikowe, bo możesz sobie bardziej zaszkodzić.

A może syndet?

 

Jeśli lubisz mydło w kostce, to lepiej poszukaj takiego z napisem „syndet” pochodzącym od „synthetic detergents„.

Taka kostka ma przeważnie pH bardziej zbliżone do odpowiedniego dla skóry – producenci często chwalą się również tą informacją. Syndet nie zawiera mydła i nie wypłukuje tak mocno lipidów.

 

Mydło w płynie – czy to to samo?

 

Mydła w płynie to przeważnie mieszanki detergentów z substancjami natłuszczajacymi i nawilżającymi, nie zawierają mydła. Możesz to sprawdzić przez wyszukanie w składzie INCI zmydlonych substancji tłuszczowych jak np. Sodium Cocoate (zmydlony olej kokosowy – mydło sodowe), czy Potassium Olivate (zmydlona oliwa – mydło potasowe).

 

Podsumowując..

 

Zwykłe mydło w kostce to słaby wybór do mycia twarzy, podobnie jak antybakteryjne. Jeśli bardzo lubisz kostkę, wybierz syndet. Koniecznie ma być naturalne, z małej manufaktury? Lepiej umyj nią tylko ciało i to w wypadku, gdy nie masz problemów skórnych, by nie zwiększyć suchości lub nie zaostrzyć AZS, czy ŁZS.

Daj znać, czy stosujesz mydło w kostce do mycia ciała lub twarzy!

 

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments