Filmy pełne koloru – 12 propozycji na szare wieczory

Pogoda ostatnio nam nie dopisuje. Nie ma już słonecznych dni, kwitnących kwiatów czy liści wyściełających dróżki w parku. To pochmurne miesiące, pełne deszczu i błota. Możemy jednak umilić swoje wieczory wybierając filmy, w których kolor odgrywa ważną rolę.

Kolor w filmie może być motywem samym w sobie. Jego brak czy nasycenie, ukierunkowanie na konkretną barwę może mieć specjalne znaczenie. Może być też po prostu zabiegiem umilającym oglądanie. Bardzo lubię grę kolorów w oglądanych obrazach, zatem często wracam do kilku wybranych. Dzisiaj polecam niektóre i Wam, szczególnie na ponure dni, kiedy potrzebujecie nieco odmiany od codzienności.

 

Magia uczuć

Jeden z moich ulubionych filmów. Łączy w sobie tragizm codzienności z baśniowym klimatem dziecięcej wyobraźni, pełnej kolorów i wrażeń. Opowiada historię przyjaźni kaskadera zdrowiejącego po wypadku i małej dziewczynki leczonej w tym samym szpitalu. Powstająca na poczekaniu opowieść jest barwnym przełożeniem rzeczywistości na świat fantazji. Przedstawienie historii niezwykle mnie urzekło i zdecydowanie ją polecam każdemu!

 

La la land

Nie każdy przepada za musicalami, ale ten robi olbrzymie wrażenie. Dwoje młodych artystów zakochuje się w sobie w atmosferze muzycznych śpiewów i ferii barw. Dobór kolorów w każdej scenie jest przemyślany co do drobiazgu, żaden strój ani dodatek nie jest tu przypadkowy.

 

 

Alicja w krainie czarów

Kiedy byłam małą dziewczynką, nie przepadałam za historią o Alicji w krainie czarów. Dopiero jej wizualna wersja do mnie przemówiła. Dziewczyna, która wpadła w głąb króliczej nory, odkrywa kolorowy świat niezwykłych stworzeń, jak kot z Cheshire, Gąsienica czy Kapelusznik. Film trafi i do małych, i do dużych widzów.

 

Charlie i fabryka czekolady

Podobnie jak w Alicji, chłopiec będący główną postacią trafia do baśniowego świata wypełnionego kolorami i dziwnymi zdarzeniami. Codzienne życie bohatera dominują szarości, a świat fabryki czekolady oczarowuje swoją cudownością, która niekoniecznie jest taka idealna, jak się wydaje. Mamy więc barwny film z przesłaniem, który na pewno spodoba się dzieciom, ale rodzice także będą zadowoleni.

 

Drive

Tutaj kolory nie są aż tak intensywne jak w powyższych propozycjach. Ciepłe i zimne barwy oraz gra światła i półcieni wraz ze świetnie dobraną, niebanalną ścieżką dźwiękową tworzą tło dla historii zamkniętego w sobie kierowcy, który spotyka kobietę z dzieckiem, na której zaczyna mu zależeć i której chce pomóc w trudnej sytuacji. Balansujemy na granicy dobra i zła, światła i cienia powoli zagłębiając się w psychikę głównego bohatera. Film zdecydowanie dla dorosłych, gdyż nie brakuje tu brutalnych scen.

 

Pachnidło

Pachnidło jest opowieścią o niezwykłym talencie, który sprowadza wiele cierpienia. Bohater został obdarzony czułym węchem, co popycha go do poszukiwań najbardziej niezwykłego zapachu, a kończy się odnalezieniem skrywanego przed samym sobą pragnienia. W filmie znajdziemy sporo mroku, ale także i ciepła barw, szczególnie widocznego w przypadku rudych kobiet, które są pewnego rodzaju motywem.

 

Grand Budapest Hotel

Bardzo zabawna komedia z ciekawymi zestawieniami kolorystycznymi, opowiadająca historię przyjaźni boya hotelowego z jego opiekunem. Przyjemny film na ponure popołudnie z dobrą obsadą i ciekawym klimatem.

 

Sekrety morza

Przepiękna animacja o żywych kolorach i niecodziennej kresce. Skupia się na losach irlandzkiego rodzeństwa, które przebywa długą drogę, by trafić do domu. Wszystko w otoczce celtyckich mitów, duszków i niezwykłości. Zachwyci i dzieci, i dorosłych widzów. To jedna z najładniejszych animacji, jakie kiedykolwiek widziałam.

 

5 centymetrów na sekundę

Japońskie anime na podstawie mangi wypełnione światłem i pastelami opowiadające o relacji dwójki bohaterów od ich najmłodszych lat. Oglądamy jak oboje dorastają i tęsknią do siebie po cichu. Piękny wizualnie, ale smutny film.

 

Dom latających sztyletów

Drugi film w azjatyckich klimatach, który zapewne przypadnie do gustu głównie osobom lubiącym ten gatunek. To melodramat w świecie, gdzie rządzi prawo miecza. Jest sporo barw i walk, w tym nawet “latających” pojedynków.

 

Volver

Filmy Almodorava mają w sobie coś bardzo charakterystycznego. Tak jak ten, portretują kobiety i ukazują cały wachlarz emocji. Żywe kolory są tłem dla codziennego świata bohaterek, ich wyborów oraz skutków tych decyzji. Jeśli jeszcze nie mieliście okazji do zapoznania z twórczością Almodorava, polecam zacząć właśnie od tego filmu!

 

Amelia

Francuski, bardzo pozytywny film o młodej dziewczynie, która potrafi cieszyć się z drobnostek i taką sama radość chce pomóc wnieść w życia innych ludzi. Poprawi humor nawet w najbardziej pochmurny dzień 🙂

 

Co już widziałyście z moich propozycji? A może coś polecicie?

 

 

 

 

 

Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Gitarzystka
Gitarzystka
2 lat temu

Dziękuję za propozycję, dziś skorzystam z polecanych filmów, no zamiast realizować plany na majówkę, leżę chora.