Kolejność i częstotliwość nakładania kosmetyków

annemarie kolejność nakładania kosmetyków

W każdej drogerii mamy olbrzymi wybór kosmetyków: żeli, toników, serum, kremów i wielu innych rodzajów produktów. Kolejność ich nakładania oraz to, jak często należałoby je powtarzać może budzić wątpliwości. Dzisiaj chciałabym je nieco rozwinąć i pokazać co, jak i kiedy!

Każda z nas ma inną cerę, a więc i jej potrzeby będą inne. Poniżej przedstawię kolejność kroków, jakie można wykonać, ale nie wszystkie z nich są wymagane. Wszystko zależy od tego, czy czujecie, że Wasza cera by na nich skorzystała. Niektórym wystarczy peeling raz w miesiącu, inni będą potrzebować go co kilka dni, by ułatwić złuszczanie naskórka. Przyda się tu także umiejętność czytania składów (dowiedz się po co czytać składy oraz jak to robić!), aby zdecydować, czy warto dane kosmetyki połączyć albo stosować w określonych odstępach czasu.

Podstawowymi etapami pielęgnacji będą zawsze oczyszczanie, nawilżanie i ochrona. Resztę można dowolnie modyfikować, obserwując reakcje skóry, aby jak najlepiej wykorzystać działanie produktów i sobie niepotrzebnie nie zaszkodzić. Przejdźmy zatem przez wszystkie możliwe etapy:

 

 

Demakijaż

Kiedy:

wieczorem

Jak często:

zawsze, kiedy nosiłyśmy makijaż, krem z filtrem albo po prostu chcemy dobrze oczyścić skórę

Przykładowe produkty:

mleczko Organic Therapy

lipowy płyn micelarny Sylveco

olejek do demakijażu Resibo

Demakijaż jest pierwszym etapem wieczornej pielęgnacji. Możemy go wykonać płynem micelarnym, mleczkiem lub olejem. Każdy z tych produktów można nałożyć na wacik i delikatnie zmyć oczy oraz resztę twarzy, natomiast mleczko i olej można też wylać na dłonie i wmasować w skórę twarzy, by kosmetyk miał szansę połączyć się z makijażem, sebum i zanieczyszczeniami z całego dnia. Następnie spłukujemy wszystko wodą i przechodzimy do oczyszczania.

Przeczytaj:

Czym jest OCM? Oczyszczanie olejami, mieszanki i przegląd 50 gotowych olejków

OCM, oczyszczanie dwuetapowe a 4-2-4: czym się różnią? Przegląd gotowych olejków z emulgatorem

Oczyszczanie

Kiedy:

wieczorem, (rano)

Jak często:

codziennie wieczorem oraz rano według potrzeb – szczególnie przy cerze tłustej

Przykładowe produkty:

pianka Baikal Herbals

rewitalizujący żel Vianek

gąbka konjac

 

Po demakijażu potrzebujemy “domyć” skórę. Chcemy pozbyć się reszty zanieczyszczeń, pozostałości sebum i kosmetyków w porach. Jeśli olej, którego użyliśmy wcześniej był bez emulgatora, zostawił na skórze tłustawą warstwę, którą produkt z substancją myjąca także pomoże usunąć.

Oczyszczanie możemy również wykonać jako pierwszy etap wieczorem, jeśli nie mieliśmy na niej nic ciężkiego w ciągu dnia. Ja jednak polecam oczyszczanie dwuetapowe, bo większość z nas używa też produktów rano, a środowisko jest dość zanieczyszczone i część tych zanieczyszczeń pozostaje na naszej skórze.

Kolejną opcją jest ponowne oczyszczanie olejem, tak zwana metoda OCM. Tutaj używa się jedynie oleju, a zbiera go mokrą szmatką, bez dodatkowych produktów myjących. Na wrażliwych cerach może się nie sprawdzić z powodu ściereczki, która może drażnić skórę.

Zobacz: Czym jest OCM? Oczyszczanie olejami, mieszanki i przegląd 50 gotowych olejków

Jeżeli chodzi o oczyszczanie poranne, nie będzie ono zawsze wymagane u każdego bez wyjątku. W pościeli są roztocza, a skóra może się pocić i wydzielać sebum, więc trzeba samodzielnie ocenić, czy skórę należy umyć. Jako alternatywę dla substancji myjących proponuję pudry bazujące na glince lub gąbkę konjac, którą wystarczy chwilę namoczyć, by nabrała objętości oraz miękkości. Wystarczy sama gąbka, by delikatnie oczyścić skórę. Kolejną opcją może być także po prostu przetarcie cery wacikiem z tonikiem, jeśli chcemy tylko lekkiego odświeżenia.

 

 

Tonizacja

Kiedy:

rano, wieczorem

Jak często:

po każdym oczyszczaniu twarzy, przed nałożeniem kolejnych produktów

Przykładowe produkty:

woda różana Make Me Bio

tonik-mgiełka Resibo + moja recenzja

aktywna esencja w mgiełce Miya

 

Po co w ogóle używać toniku? Jest kilka powodów. Podczas mycia skóry narusza się jej barierę i aby pomóc jej się odbudować, dobrze jest przywrócić odpowiednie pH, które waha się w granicach 4,7-5,5. To szczególnie istotne przy myciu mydłem (tego nie polecam!) oraz u osób starszych, bo skóra wolniej wraca do naturalnego pH. Dodatkowo taki tonik ułatwia aplikacje kolejnych produktów i pozwala nałożyć ich mniej Tonik to bardzo fajny dodatek, chociaż przy używaniu bardzo delikatnych substancji myjących, nie jest niezbędny.

Tu najlepiej wybierać toniki i hydrolaty o odpowiednim pH – podobnym do skóry lub nieco niższym. Alternatywnie możemy postawić na esencje, które są wzbogaconymi tonikami i przy okazji dostarczą skórze aktywnych substancji odżywczych. Opcjonalnie możemy nałożyć i tonik/hydrolat, i esencję, jeśli mamy taką ochotę. Użyjmy do tego wacika lub atomizera, a najlepiej dłoni i wklepmy delikatnie w twarz.

 

 

Serum

Kiedy:

wieczorem, ew. także rano; na oczyszczoną, wilgotną skórę

Jak często:

od 2 razy w tygodniu do nawet codziennie lub 2x dziennie;

Przykładowe produkty:

serum antyoksydacyjne Lush Botanicals – recenzja

serum rozjaśniające Biochemia urody

odmładzający eliksir olejowy Alkemie

 

Serum z założenia to mocno skoncentrowany produkt, pełen substancji aktywny. Prawda bywa różna. Ważną umiejętnością jest tutaj czytanie składu, by móc stwierdzić, czy kosmetyk zasługuje na swoje miano. Zależnie od użytych składników oraz ich stężenia takich produktów będziemy używać z różną częstotliwością.

Jeśli nasza cera wymaga dużej dawki nawilżenia, odżywienia, rozjaśnienia lub innego efektu, serum możemy stosować nawet codziennie, jeśli tylko skóra dobrze je znosi. Należy ją obserwować i reagować w razie potrzeby. Możemy także wymiennie używać np. 2 różnych produktów z innymi substancjami aktywnymi. Jeśli mamy ochotę, istnieją ciekawe serum, które można włączyć w pielęgnację poranną. Tutaj postawiłabym na produkty antyoksydacyjne, które pomagają chronić skórę przed środowiskiem. Ciekawym dodatkiem będą też serum z witaminą C wzmacniające działanie filtrów przeciwsłonecznych.

W przypadku chęci włączenia kuracji kwasowych lub retinoidowych (najlepiej pod okiem kosmetologa), nie należy ich łączyć jako etapy podczas jednego “rytuału”, by niepotrzebnie nie podrażniać skóry. Najlepiej zaczynać stopniowo, od najniższych stężeń i np. 2x w tygodniu, powoli zwiększając i stężenie, i częstotliwość. Opcjonalnie można zastosować wieczorem produkt z retinoidami, a rano z kwasami lub witaminą C.

Przeczytaj:

Witamina C – właściwości, działanie. W czym Ci pomoże?

Jak działają retinoidy? To warto wiedzieć!

Dowiedz się więcej o kwasach z poświęconego im wpisu – właściwości, wybór do cery

Przegląd gotowych kosmetyków z kwasami oraz DIY

 

Krem pod oczy

Kiedy:

wieczorem i ew. rano; na oczyszczoną skórę

Jak często:

codziennie, podczas wieczornej lub także porannej pielęgnacji

Przykładowe produkty:

krem pod oczy z olejem awokado Martina Gebhardt

korygujący krem pod oczy z zieloną herbatą Mokosh

 

Krem pod oczy najlepiej byłoby stosować codziennie i według potrzeb raz lub dwukrotnie. Skóra pod oczami często jest sucha, bardziej wrażliwa i delikatniejsza niż reszta twarzy. Łatwo tutaj o podrażnienia i zapchanie gruczołów łojowych, przez co powstają prosaki. Można stosować ten sam krem, co na twarz, o ile nie jest on matujący lub zbyt odżywczy, by nie nabawić się niepotrzebnie problemów. Pamiętajmy jednak, że te specjalnie pod oczy są testowane oftalmologicznie i istnieje mniejsze prawdopodobieństwo wywoływania przez nie problemu z oczami.

Ja osobiście stosuję 2 różne produkty pod oczy: lżejszy, żelowy na dzień, który nada się pod makijaż i np. zredukuje cienie, a na noc bardziej odżywczy krem, który odpowiednio nawilża i dba o tę strefę.

Krem

Kiedy:

codziennie na stonizowaną skórę (na której ewentualnie jest już serum)

Jak często:

1-2 razy dziennie

Przykładowe produkty:

mazidło ze skrzypu polnego Polny warkocz

ff fabulous face fridge

 

Krem jest pielęgnacyjną podstawą odżywienia, nawilżenia cery. Można go nałożyć bezpośrednio na oczyszczoną i stonizowaną skórę lub dopiero na serum. Ten stosowany na noc powinien silnie ją odżywiać i nawilżać. Natomiast poranny może być lżejszy i bardziej ukierunkowany na samo nawilżenie czy ew. matowienie, aby dobrze sprawdzał się pod kremem z filtrem i pod makijażem.

 

Olej

Kiedy:

wieczorem, a zimą także rano; na oczyszczoną, wilgotną cerę

Jak często:

zgodnie z potrzebami, raz na jakiś czas albo przy każdej pielęgnacji

Przykładowe produkty:

olej jojoba Etja

olej z opuncji figowej Natur Planet

 

Odpowiedni olej da się dobrać do każdego typu cery i do każdego problemu. Przeważnie odbywa się to metodą prób i błędów,  ale można zacząć np. od tak uniwersalnego oleju jak jojoba, który jest zbliżony chemicznie do naszego sebum. Olej zawsze nakładamy na wilgotną skórę (tonik, serum, krem), bo on sam nie ma właściwości nawilżających, a nawilżenie jedynie domyka w skórze i przynosi inne właściwości pielęgnacyjne.

Nakładamy go po toniku i ew. serum, aloesie czy kwasie hialuronowym. Można go wymieszać z powyższymi albo z kremem. Alternatywnie nakładamy go na lub pod krem i tu obie opcje mają swoje plusy. Olej nałożony na krem ładnie domknie nawilżenie i odżywia skórę, ale może zostawiać tłustą warstwę na dłuższą chwilę. Gdy olej nałożymy pod krem, krem go zemulguje i razem powinny się ładnie wchłonąć, chociaż z kremu może wniknąć do skóry nieco mniej.

Olej znajdzie zastosowanie w pielęgnacji porannej zimą. Nałożony jako ostatni element ochroni skórę przed zmianą temperatur na zewnątrz.

Przeczytaj:

Jaki olej wybrać do pielegnacji? Właściwości, zastosowania, dobór do cery

 

 

Krem z filtrem

Kiedy:

rano, na czystą i nawilżoną skórę

Jak często:

codziennie

Przykładowe produkty:

Goddess Garden organics baby 30

Eco Cosmetics emulsja na słońce SPF 20

przegląd kremów z filtrem z dobrym składem – klik

 

Nałożenie kremu z filtrem to niezwykle istotny krok, szczególnie latem. Dobrze byłoby stosować krem z filtrem cały rok – w chłodniejsze miesiące minimum SPF 30, a w cieplejsze najlepiej 50. Niestety im wyższy SPF, przeważnie formuła też jest cięższa na skórze. Nie jest to regułą, bo filtry chemiczne są lżejsze, ale o takie z dobrym składem jest ciężej niż przy mineralnych.

Krem z filtrem nakładamy na odpowiednio przygotowaną skórę. Nawilżający kosmetyk to dobry wybór, szczególnie przy filtrach mineralnych, które mogą nieco wysuszać niektóre skóry ze względu na zawartość tlenku cynku. Działanie filtra możemy wspomóc serum antyoksydacyjnym np. z kwasem ferulowym, witaminą C czy ekstraktami alg albo reserwatrolem. Na wilgotnej skórze będzie go dużo łatwiej rozprowadzić, szczególnie w sporych ilościach, jakie są wymagane do odpowiedniej ochrony. Po rozprowadzeniu filtra najlepiej odczekać około 10 minut i wtedy można nałożyć makijaż. Filtr to zawsze ostatni krok pielegnacji.

Przeczytaj:

Rodzaje promieniowania UV i oznaczenia filtrów

Filtry mineralne i chemiczne – bezpieczeństwo stosowania

Przegląd ponad 150 kremów z filtrem z dobrym składem

 

Kroki dodatkowe:

 

Peeling

Kiedy:

po oczyszczeniu skóry

Jak często:

raz w tygodniu, raz na dwa tygodnie

Przykładowe produkty:

peeling przeciwtrądzikowy  Nacomi

peeling enzymatyczny Phenome

 

Częstotliwość wykonywania peelingu zależy od szybkości złuszczania naszego naskórka i jego zanieczyszczania. Normalnie cykl złuszczania skóry trwa około 28 dni. Przy różnych schorzeniach może to być krócej lub dłużej. Dodatkowo tłuste cery mają tendencję do łatwego zanieczyszczania, do zaskórników i wyprysków.

Przy cerze wrażliwej, naczyniowej lub z aktywnym trądzikiem polecam wybrać peeling enzymatyczny, złuszczający naskórek chemicznie. W innym wypadku można wybrać peelingi mechaniczne, z drobinkami, choć te z mielonymi łupinami lub pestkami mają nierówne krawędzie i mogą uszkadzać skórę. Trzecie opcja to kwasy, ale stężenia powyżej 10% lepiej zostawić na zabiegi w gabinecie!

Jeśli to dopiero początek peelingowania skóry, a jest ona bardzo zanieczyszczona, peeling można wykonać 2x w tygodniu przez okres około 2 tygodni, a później dostosować częstotliwość wykonywania do aktualnych potrzeb, jednak nie częściej niż raz w tygodniu. Przy problemie z jakąś strefą twarzy (np. nos) sugerowałabym przyłożyć się do jej oczyszczania lub ewentualny, częstszy peeling wykonywać tylko na tę strefę.

Przeczytaj:

Jak bezpiecznie stosować kwasy? Przeczytaj zanim zaczniesz 🙂

 

 

 

Maseczka

Kiedy:

po oczyszczaniu i tonizacji

Jak często:

dowolnie – raz na miesiąc, czy nawet 3x w tygodniu

Przykładowe produkty:

oczyszczająca maseczka Ecolab

maseczka kolagenowa z zieloną herbatą Dizao

 

Tutaj mamy zupełną dowolność. Nie musimy stosować maseczek, jeśli nie mamy ochoty lub skórze wystarczy pozostała pielęgnacja. Są jednak fajnym urozmaiceniem codzienności. Jeśli mamy problem z zanieczyszczoną skórą kuszące może być częste wykonywanie mocno oczyszczających czy ściągających maseczek. Nie chcemy jednak efektu odwrotnego, gdzie skóra broniłaby się większą produkcją sebum. Lepiej byłoby stosować maseczkę oczyszczającą wymiennie z jakąś nawilżającą czy  odżywczą, a matujące glinki ograniczyć do raz w tygodniu lub stosować puntkowo.

W przypadku maseczki w płachcie, po jej zdjęciu wklepujemy resztę esencji w skórę twarzy, szyi i dekoltu, i przechodzimy do kolejnego etapu. Jednak gdy zmywamy maseczkę wodą, możemy ponownie zrosić skórę tonikiem i na taką wilgotną cerę nanosić kolejny produkt.

 

 

Jak może wyglądać pielęgnacja poranna, a jak wieczorna?

 

Poniżej przedstawiam kolejność możliwych kroków, w nawiasy ujmując nieobowiązkowe lub stosowane od czasu do czasu.

 

Pielęgnacja poranna

(oczyszczanie – szczególnie cera tłusta)

tonik – przetarcie/spryskanie

(serum antyoksydacyjne – szczególnie latem)

(krem nawilżający/matujący)

(krem pod oczy)

krem z filtrem

(olej – zimą)

(makijaż)

 

Pielęgnacja wieczorna

(demakijaż – szczególnie przy makijażu i przy cięższych kremach z filtrem)

oczyszczanie

(peeling – co tydzień lub dwa)

(maseczka – raz na tydzień albo nawet codziennie; wymiennie różne)

(tonizacja)

(serum – 2x w tygodniu lub nawet codziennie; także 2 różne wymiennie)

krem pod oczy – ten sam co rano lub cięższy

krem – ten sam co rano lub cięższy

(olej)

 

Dajcie mi znać jak często wykonujecie poszczególne kroki. Co się najlepiej u Was sprawdza?

 

 

 

Subscribe
Powiadom o
guest

57 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Zdrowonaturalnie
6 lat temu

Fajnie usystematyzowanie dla początkujących 🙂

Ola
Ola
6 lat temu

Skórę oczyszczam dwa razy dziennie. Jeżeli mam makijaż, wcześniej wykonuje demakijaż. Następnie tonizuję skórę i w zależności od pory dnia nakładam krem pod oczy i krem do twarzy, filtr (rano) bądź krem pod oczy, serum i olej (na noc). Co drugi dzień robię maseczki, peeling średnio raz na tydzień.

Natalia
Natalia
6 lat temu

Hej! Jestem nowa w temacie naturalnej pielęgnacji. Dużo poczytałam i mam jeszcze kilka pytań na które nie znalazłam odpowiedzi 🙁 Byłabym Ci bardzo wdzięczna jeśli byś zaspokoiła moją ciekawość odpowiadając na nie 🙂 1. Gdzieś kiedyś przeczytałam, że toniku używamy po każdym zastosowaniu kosmetyku który posiada środki myjące, a niektórzy piszą, że tonik należy używać po każdym kontakcie twarzy z wodą. I zastanawiam się do której z tych wypowiedzi się stosować? 2. Jaki jest sens stosowania toniku po każdym kontakcie z wodą? Na przykład: oczyszczanie-tonik, peeling-tonik, maseczka-tonik. Wiem, że tonik stosowany jest po to aby wyrównać pH skóry po kontakcie… Czytaj więcej »

Kinga
Kinga
5 lat temu

Hej 🙂 Mam pytanie, może tu dowiem się czegoś przydatnego, bo jak na razie metody prób i błędów jakoś nie wychodzą.. Cerę trądzikową mam od dawna, ale nigdy nie miałam problemu z jej przetłuszczaniem się- wręcz odwrotnie (nawet w upały czy po największym wysiłku twarz się nie błyszczała :D) a teraz… może przez pół godziny od momentu makijażu jest ok, a przez resztę dnia świecę się jak nie powiem co… Może zechciałabyś podpowiedzieć jak dbać o taką cerę, czy jest sens w nakładaniu kremu nawilżającego, a na niego matujący, albo odwrotnie? Co robić, jak dbać? POMOCY 🙂

Asia
Asia
5 lat temu

Cześć, Mam takie nieco inne może pytanie – jak dbać o skórę ale… niemowlaka? 🙂 Mam na myśli zarówno buzię, jak i całe ciało. Tak do pół roku (gdy jeszcze pozwala na to :D) to zaleca się przemywanie buzi wacikiem z wodą przegotowaną, potem jakiś krem/oliwka/bądź nie. Na ciało oliwka/balsam. Planuję do ciała zastosować teraz „BIODERMA Atoderm Huile, olejek nawilżający do kąpieli” oraz „BIODERMA Atoderm Preventive, krem odżywczy, dla dzieci i niemowląt”, wydają się mieć dobry skład. Natomiast nie wiem jaką pielęgnacje zastosować w przypadku buzi – przemywanie wodą z kranu oraz krem dla dzieci wystarczy? Nie wiem czy to… Czytaj więcej »

Asia
Asia
Reply to  Anne Marie
5 lat temu

Dzięki serdeczne! 🙂

Paulina
Paulina
5 lat temu

Hej 🙂 Będę wdzięczna za informację na temat oleju – słyszałam różne opinie o kolejności nakładania poszczególnych kosmetyków, niektórzy mówią, że olejek z pestek malin powinno się nakładać pod krem, niektórzy, że na krem. Czy jest to zależne od rodzaju oleju (od szybkości jego wysychania), czy dla każdego typu produktu obowiązuje kolejność (latem): krem nawilżający – krem z filtrem – olejek? Olejek z pestek malin ma też właściwości antyoksydacyjne, więc zastanawiam się, czy kolejność (latem): olejek – krem nawilżający – krem z filtrem również jest do przyjęcia 🙂 Pozdrawiam

Ola
Ola
5 lat temu

Hej! Mam dwa kremy jeden nawilżający przeciw niedoskonałościom i drugi antytrądzikowy normalizujący. Jak je stosować razem jak tak to w jakiej kolejności czy jeden na noc a drugi rano? Mam jeszcze olejek nawilżająco-kojący z konopi nakładać go na krem?

Ola
Ola
5 lat temu

Hej! Mam dwa kremy jeden nawilżający przeciw niedoskonałościom i drugi antytrądzikowy normalizujący. Jak je stosować razem jak tak to w jakiej kolejności czy jeden na noc a drugi rano?

Ola
Ola
Reply to  Anne Marie
5 lat temu

Dziękuję

Wiktoria
Wiktoria
5 lat temu

Hej, mam pytanie bo nie potrafiłam tego do końca wywnioskować z postu. Zamierzam do swojej pielęgnacji włączyć produkt z kwasem. Rozumiem, że mam go użyć wieczorem, po toniku, ale czy po nim powinnam użyć jeszcze kremu? Szukając informacji o konkretnym produkcie, który mam znalazłam, że należy aplikować go po produktach na bazie wody. Czyli po czym dokładnie?

Oliwia
Oliwia
5 lat temu

Hej! Chciałabym się zapytać odnośnie używania kwasów i kwasu hialuronowego. Moja pielęgnacja rano wygląda następująco: oczyszczanie, tonizacja hydrolatem, krem spf. A wieczorna: oczyszczanie, tonizacja, maseczka, tonizacja, krem. W których momentach miałabym używać kwasu The Ordinary AHA 30% i BHA 2%( i czy muszę stosować neutralizator?) i kwasu hialuronowego?

Maria
Maria
4 lat temu

Ja używam jednej serii kosmetycznej – whiten z nocaclear. Wieczorem tonik, serum i krem na noc, rano tonik i krem na dzień. Jestem zadowolona z efektów, moja skóra ma ładny, zdrowy koloryt.

Paulina
Paulina
4 lat temu

Ja akurat niedawno miałam trądzik. Skóra mi się trochę przebarwiła i zaczęłam panikować jak ja wyglądam. Pojechałam do dermatologa, który polecił mi kosmetyki od Whitena. Kupiłam na próbę i muszę Wam powiedzieć, że efekty są zdumiewające. Cera wraca do wcześniejszego stanu i nie wstydzę się już wychodzić do ludzi.

Nadia
Nadia
4 lat temu

Mam głupie pytanie. Pielęgnacja wieczorna przed czy po kąpieli?

Aleksandra
Aleksandra
4 lat temu

Dzień dobry, mam pytanie. Jeśli nie noszę makijażu to czy wystarczy, że umyję twarz dwa razy żelem, a następnie użyję toniku oraz przejdę do nawilżenia twarzy kremem? Czy muszę używać płynu micelarnego na samym początku czy może się obejść bez niego?
Pozdrawiam i życzę dużo zdrowia, z góry dziękuję za odpowiedź.

Aleksandra
Aleksandra
Reply to  Anne Marie
4 lat temu

Uprzejmie dziękuję Pani za poradę, pozdrawiam 🙂

Kasia
Kasia
4 lat temu

Mam pytanie, ostatnio po oczyszczeniu twarzy mydłem z aleppo stosuje wieczorem tonik który sama robię z soku z cytryny z wodą, który następnie zmywam wodą. 1.Czy po zmyciu takiego toniku mogę lub powinnam skórę spryskac hydrolatem z róży damascenskiej. 2. Czy używając cytryny mogę na serum i krem nałożyć olej z opuncji figowej z kwasem hialuronowy. 3. Czy są jakieś przeciwskazania jeśli chodzi o wystawienie twarzy do słońca. 4. Mam jeszcze pytanie jak może o skórę dbać 10 letnia dziewczynka u której zaczynają się pojawiać pierwsze efekty dojrzewania.

Kasia
Kasia
Reply to  Anne Marie
4 lat temu

Dziękuję za informację, dopytam jeszcze olej z kwasem hialuronowym przed kremem ale po serum?
Co do mydła to nie jest zwykle mydło tylko z olejem laurowym i oliwa z oliwek.

Jagoda
Jagoda
4 lat temu

mam pytanie czy stosowanie oleju z kwasem hialuronowym może zastąpić mi w wieczornej pielęgnacji krem nawilżający?
Mam na myśli żeby wyglądało to tak: oczyszczanie, tonik lub hydrolat, serum, kwas+olej. Czy może oczyszczanie, tonik lub hydrolat, kwas+olej, serum?

Ewa
Ewa
4 lat temu

Hej. Bardzo fajne wskazówki! Mam pytanie: czy rano po umyciu twarzy i spryskaniu jej hydrolatem różanym, mogę od razu nałożyć na nią kwas hialuronowy a następnie serum z witaminą C, a potem krem z filtrem chemicznym i makijaż? Czy oba sera można stosować pod oczy? I ile kropli powinnam stosować serum na twarz, żeby nie przesadzić, ale i żeby dobrze działało?

Unicorn00
Unicorn00
4 lat temu

Hejka 😉
Mam pytanie. Kupiłam emulsję do mycia twarzy z CBD od Bielendy. Czy po stosowaniu takiego typu preparatu należy tonizować skórę czy może tak jak producent napisał na opakowaniu od razu nakładać krem? Nigdy nie korzystałam z emulsji do mycia, jedynie z pianek i żeli; po nich zawsze używałam toniku. Mam wrażenie, że po zastosowaniu tej emulsji moja twarz jest bardziej nawilżona niż po piankach, i nie wiem czy nie robię źle przemywając ją tonikiem ;/

mad_zia
mad_zia
4 lat temu

witam serdecznie Mam skore dojrzała i wlasnie zaczynam stosować retoindy ( przepisane od lekarza ) i wiem ze musze do tego podejść bardzo ostrożnie. Planuje zacząć od dwóch dni w tygodniu. Oczywiście stosuje filtr 50+. Zaciekawiło mnie co napisałaś o filtrach ze pod chemiczne lepiej nie nakładać warstwowo kosmetyków. Nie jest to zalecane czy całkowicie niewskazane ? Mam filtry z Heliocare i biodermy. Czy pod nie moge nakładać serum ? I jeszcze pytanie o masaz twarzy. Gdzie go umieścić w wieczornej rutynie ( po serum czy oleju czy kremie) i co najlepiej używać fo cery dojrzałej Dziękuje i świetny artykuł… Czytaj więcej »

mad_zia
mad_zia
Reply to  Anne Marie
4 lat temu

Dziękuje bardzo za odpowiedz ! Moze cos zle zrozumiałam z tymi filtrami.

Wiktoria
Wiktoria
4 lat temu

Hej, a czy najpierw mam nałożyć krem z filtrem a potem olej czy odwrotnie ?

Daria
Daria
3 lat temu

Świetny artykuł! Potrzebuję porady. Mam 33 lata a moja broda wygląda kiepsko – za radą dermatologa zaczęłam stosować Acnederm i Effaclar duo na zmianę (wieczorem po oczyszczeniu), a rano po oczyszczeniu tylko krem BB. Niestety moja skóra – po 2 miesiącach – wygląda marnie. Może zaskórników jest mniej, ale skóra jest wysuszona, czerwona, podrażniona. Czy mogę stosować tak : wieczorem: oczyszczenie żelem Effaclar, serum przeciwzmarszczkowe, krem pod oczy, krem Effaclar rano: oczyszczenie, krem przeciwzmarszczkowy (jakiś nawilżający), krem pod oczy i ewentualnie potem krem BB ? Nie mogę znaleźć odpowiedniej kuracji, żeby była i przeciwzmarszczkowa (jestem szczupła, mam wrażenie, że skóra… Czytaj więcej »

Daria
Daria
Reply to  Anne Marie
3 lat temu

Dziękuję 🙂

Aleksandra
Aleksandra
3 lat temu

Bardzo fajnie, klarownie rozpisane 🙂

Maria
Maria
3 lat temu

Witam, ja chciałam się zapytać czy dobrze wykonuje swoją pielęgnację: najpierw myje twarz, następnie tonizuje, nakładam serum pod oczy i na całą twarz, następnie krem pod oczy i krem SPF i jeszcze jedna sprawa czy muszę używać rano kremu na dzień i później jeszcze kremu SPF (mam cerę tłustą skłonną do wyprysków)

Katarzyna
Katarzyna
3 lat temu

Hej! Bardzo przydatny post, dziękuję! Mam pytanie- po nałożeniu peelingu – wykonuje dalej resztę kroków ? Czy tego wieczoru już nic więcej tylko oczyszczanie plus peeling?

Zuza
Zuza
2 lat temu

Super, mam 21 lat i chciałam zadbać o twarz, ale nie wiedziałam w jakiej kolejności tego używać. Dziękuję, już wszystko jasne.

Justyna
Justyna
2 lat temu

Dzień dobry ja mam pytanie czy po użyciu Enzymatycznego kremu do twarzy przeciw zaskórnikom z Tołpy należy jeszcze nałożyć krem nawilżający, czy może to być ostatni krok? Mi się wydaje, że miałam uczucie ściągnięcia twarzy? P.s. świetny artykuł