Wybierając kosmetyk, przeważnie czytamy jego opis na opakowaniu. Jednak to nie jedyne, co na nim znajdziemy. Każde zawiera skład INCI produktu oraz różnego rodzaju oznakowania. Warto wiedzieć, co one wszystkie oznaczając, by ułatwić sobie wybór najlepszego kosmetyku. W części pierwszej zaczynamy od tekstów.
SPIS TREŚCI
Opis
W nazwie kosmetyku przeważnie znajdziemy opis jego przeznaczenia, np. krem do cery suchej na dzień. Nieco więcej informacji znajduje się w opisie, przeważnie z tyłu opakowania. Najczęściej są to informację nt. stosowania, opis aktywnych składników oraz spodziewane efekty działania. Niestety nie możemy do końca wierzyć temu, co tam widzimy. Dopiero przeczytanie składu INCI wskaże nam m.in. zawartość zachwalanych składników w danym kosmetyku i na tej podstawie będzie można wywnioskować ewentualne skutki stosowania.
Skład
Ze składu możemy się naprawdę bardzo dużo dowiedzieć, najpierw jednak musimy umieć go przeczytać. Opis producenta niestety może odbiegać od prawdy i tylko przeczytanie listy składników pokaże fakty. Producenci są prawnie zobowiązani do podania całego, prawdziwego składu kosmetyku.
Lista składników kosmetyku jest poprzedzona słowem „ingredients”. Skład kosmetyku podawany jest według nazw INCI (International Nomenclature of Cosmetic Ingredients), czyli międzynarodowego nazewnictwa składników kosmetycznych.
Składniki produktu umieszcza się w porządku malejącym według masy, tzn. że składnik, który występuje w kosmetyku w najwyższym stężeniu jest wymieniony jako pierwszy. Często jest to woda. Reguła dotyczy składników występujących w stężeniu powyżej 1%.
Składniki użyte w stężeniach 1% lub poniżej mogą być wymienione w dowolnej kolejności.
Konserwanty występują w bardzo niskich stężeniach, w wiekszości poniżej 1%, więc to, co po nich przeczytamy również będzie stanowiło nieznaczny element kosmetyku. Warto mieć to na uwadze, gdyż bywają kosmetyki, gdzie lista składników po konserwancie jest dłuższa niż przed nim.
Barwniki wymieniane są najczęściej po innych składnikach (nawet, jeśli jest ich więcej, niż 1%), zgodnie z ich numerami CI (Color Index) oraz w dowolnej kolejności. W przypadku kosmetyków sprzedawanych w wielu odcieniach kolorów najczęściej wymienia się wszystkie barwniki, używając określenia „może zawierać” lub symbolu +/-. Oznacza to, że kosmetyk może, ale nie musi zawierać substancji wymienionych po tym oznaczeniu. Zasady te jednak nie dotyczą barwników do włosów, które muszą być wymieniane w kolejności odpowiadającej ich stężeniom i nie mogą być wymieniane po znaku +/-
Niewymienione z nazwy zapachy są oznaczane jako Parfum lub Aroma.
Czasami w składzie znajdziemy elementy wymienione po ukośniku, co oznacza, że zostały ze sobą zmieszane, np. kilka składników roślinnych przed ekstrakcją.
Nazwa ekstraktu roślinnego składa się z trzech członów: rodzaju, gatunku (zgodnie z nomenklaturą binominalną) oraz nazwy części rośliny, z której został sporządzony ekstrakt, np. ekstrakt z kory wierzby białej.
W przepisach azjatyckich wygląda to inaczej: jeżeli składnik składa się z kilku innych, każdy z nich powinien być wypisany oddzielnie. Składnik jako całość może występować wysoko w składzie, ale każdy poszczególny element wchodzący w jego skład ma już mniejsze stężenie. Wszystkie składniki wchodzące w skład tego jednego są wypisywane tuż po sobie, przez co mamy wrażenie, że jest ich dużo. Dlatego listy składników ze wschodu są takie długie.
Czytanie składów INCI, szczególnie na początku, nie jest proste. Jednak im krótszy skład, tym łatwiej jest się nie zgubić!
Ilość
Ilość kosmetyku w gramach lub mililitrach. Czasami podawane są także uncje. Jedynie kosmetyki poniżej 5 gramów lub mililitrów oraz próbki i jednorazowe opakowania takiej informacji nie muszą zawierać.
Producent
Nazwa producenta lub importera wraz z adresem. To jednostka odpowiedzialna za zgodność produktu z przepisami prawa obowiązującymi w naszym kraju.
Numer partii
Może to być wydrukowany numer, data lub informacja zapisana w kodzie paskowym. Służy do zidentyfikowania konkretnej partii produktu wypuszczonej na rynek, a co za tym idzie przydaje się w wyśledzeniu ew. wadliwych produktów lub w procesie reklamacji.
Ostrzeżenia
To dodatkowe informacje dotyczące m.in. stosowania kosmetyku. Mogą to być napisy informujące o minimalnym wieku czy obszarach ciała, gdzie nie powinno się używać tego produktu.
Testy
Na opakowaniu może pojawić się informacja, że produkt był testowany dermatologicznie. Prawie każdy kosmetyk jest poddawany takim badaniom.
Trwałość
czyli “Najlepiej zużyć przed końcem:”. Jest to data minimalnej trwałości, kiedy producent zapewnia bezpieczeństwo użycia. Oznakowanie jest obowiązkowe dla wszystkich kosmetyków, których trwałość wynosi do 30 miesięcy.
Grafiki
PAO
Oprócz daty ważności producent może dodać grafikę klepsydry. Gdy produkt jest w opakowaniu jednorazowym, opakowaniu chroniącym go przed kontaktem ze środowiskiem lub gdy nie ma ryzyka pogorszenia się jego jakości z powodu stabilności formuły – oznakowanie nie jest wymagane.
Jeśli okres trwałości wynosi ponad 30 miesięcy, data nie musi zostać podana na opakowaniu, ale powinno się na nim znaleźć oznakowanie PAO, period after opening. PAO oznacza czas otwarcia opakowania, w jakim produkt jest bezpieczny w użyciu. Po otwarciu ma kontakt z powietrzem czy naszą skóra, więc zaczyna się odliczanie, ile czasu użyte składniki pozostają bezpieczne, zanim w kosmetyku rozwiną się szkodliwe substancje po zetknięciu z mikroorganizmami ze środowiska zewnętrznego. Kosmetyki naturalne przeważnie mają stosunkowo krótkie PAO ze względu na użyte w nich konserwanty.
Nagrody
Jeśli produkt został szczególnie doceniony z różnych względów, producent może umieszczać loga danych nagród na opakowaniu, aby podkreślić wartość sprzedawanego kosmetyku.
Oznakowania materiału
aluminium
PET
Ręka na książce
Symbol oznacza, że na dołączonej kartce, tasiemce lub ulotce znajduje się więcej informacji. Taki załącznik ma zastosowanie głównie w przypadkach, gdy na opakowaniu brakuje miejsca. Umieszczenie tego symbolu na opakowaniu jest obowiązkowe, jeśli na opakowaniu nie zmieściły się informacje wymagane ustawowo.
Zgodność z obowiązującym ustawodawstwem
Symbol stosowany na opakowaniach aerozoli.
Łatwopalność
Symbol stosowany na opakowaniach aerozoli.
UVB, UVA
Symbol stosowany na kosmetykach ochrony przeciwsłonecznej. Kosmetyk spełnia normy Komisji Europejskiej mówiące, że współczynnik ochrony przed promieniowaniem UVA musi wynosić co najmniej ⅓ wartości SPF, czyli współczynnika ochrony przed UVB, by to oznakowanie otrzymać.
E
Znak umieszcza się na towarach paczkowanych jako gwarancję firmy pakującej, że podczas pakowania produktu stosowano system kontroli wewnętrznej ilości produktu w opakowaniu.
Odwrócony epsilon
Oznacza butelkę o określonej pojemności.
Całkowita pojemność
Oznaczenie na aerozolach podające całkowitą pojemność opakowania w mililitrach.
Czystość
“Zadbaj o czystość” wskazuje na sposób pozbycia sie opakowanie przez wrzucenie go do kosza i nie zaśmiecanie srodowiska.
Recykling
Opakowanie nadaje się do recyklingu.
Zielony punkt
Producent ma podpisaną umowę z organizacją odzysku i recyklingu odpadów opakowaniowych, która jednocześnie posiada licencję na używanie tego znaku.
CE
Wyrób zgodny z normami unijnymi.
Bezpieczeństwo dla ozonu
Kosmetyk nie zawiera freonów, więc jest bezpieczny dla warstwy ozonowej.
Część druga, czyli certyfikaty, już wkrótce.
Polecane powiązane treści
czyli Anna Kochanowska – miłośniczka pielęgnacji skóry bazującej na naukowych faktach.
Blog powstał z pasji, która doprowadziła mnie na studia z kosmetologii bioestetycznej i codziennie skłania do zdobywania nowej wiedzy.
Jeśli sama regularnie chcesz dowiadywać się więcej o pielęgnacji, kosmetykach i akcesoriach, które Ci w niej pomogą, zaglądaj na annemarie.pl!
Mam takie zboczenie ze zawsze czytam składy. Czy to chleb czy mydlo zawsze najpierw czytam z czego są zrobione A potem jaką mają wagę czy cenę.
Zdrowe zboczenie 😉