Coraz więcej się mówi o bakuchiolu jako roślinnym retinolu. Czy słusznie? Czym jest ta substancja i jakie wykazuje właściwości?
SPIS TREŚCI
- Bakuchiol – co to jest?
- Dlaczego jest porównywany do retinolu?
- Badania na ludziach
- Badanie ze stosowania bakuchiolu [2, 4]
- Badanie porównujące bakuchiol z retinolem [3, 4]
- Bakuchiol a kwas salicylowy [1, 5]
- Bakuchiol + Melatonina + Ascorbyl tetraisopalmitate [6]
- Bakuchiol + miłorząb japoński (Gingo biloba) + mannitol [7, 8] = BGM
- Moje wnioski
- Dla kogo bakuchiol?
- Kosmetyki z bakuchiolem
- Polecane powiązane treści
Bakuchiol – co to jest?
Bakuchiol jest substancją uzyskiwaną m.in. z rośliny Psoralea corylifolia (Babći) używanej powszechnie w Indiach i Chinach do leczenia różnych chorób, ale także wielu innych oraz obficie występuje w organizmach morskich, jak np. brązowe algi. Chemicznie jest terpenem, w żadnym wypadku pochodną witaminy A, nie należy do rodziny retinoidów. Znany jest mniej więcej od lat 70, ale pierwszy raz na rynek kosmetyczny trafił dopiero w 2007 roku pod nazwą Sytenol A. [1]
Dlaczego jest porównywany do retinolu?
Porównania te mają źródło w badaniach na modelu skóry, a dokładniej w porównaniu wpływu bakuchiolu i retinolu na ekspresję genów. Jak możecie zobaczyć poniżej, tzw. volcanic plot jest zbliżony dla tych substancji [1, 2]:
Przeczytaj – właściwości retinoidów
Co tu widzimy? Bakuchiol wpływa na wiele z receptorów modulowanych przez retinol, a więc powinien wykazywać podobne do niego właściwości. Badanie to pokazuje, że bakuchiol miałby działać:
- antyoksydacyjnie – poprzez redukcję utleniania lipidów, chronić przed rodnikowymi uszkodzeniami mitochondriów oraz wzmacniać działanie innych antyoksydantów, a nawet stymulować działanie naturalnie występujących w organizmie enzymów antyoksydacyjnych – jego działanie wygląda na silniejsze niż wit. E
- przeciwzapalnie – dzięki ograniczaniu powstawania czynników zapalnych – ma chronić m.in. przed rumieniem wywoływanym przez UV
- przeciwstarzeniowo – w związku z hamowaniem syntezy enzymów MMP rozkładających białka podporowe skóry oraz pobudzeniem syntezy kolagenu przez komórki
- na utrzymywanie homeostazy bariery naskórkowej – przez poprawę przepływu wody w naskórku i utrzymywanie odpowiedniej bariery chroniącej przed jej odpływem
- przeciwtrądzikowo – dzięki redukcji stanów zapalnych oraz utleniania lipidów, działaniu antybakteryjnemu na C.acnes, antyoksydacji
- na przebarwienia – przez delikatne hamowanie produkcji melaniny,
No dobrze, wygląda super, prawda? Ale jak się przekłada na rzeczywistość i badania na ludziach i prawdziwej, podlegającej codziennie wpływowi wielu czynników skórze?
Badania na ludziach
Na ten moment tak naprawdę nie mamy zbyt wielu badań na ochotnikach! Jedno na samym bakuchiolu, jedno porównujące go do retinolu i kilka sprawdzających kompleksy bakuchiolu z innymi składnikami. Więc po kolei co z tego wyszło:
Badanie ze stosowania bakuchiolu [2, 4]
Wykonano je na małej grupie 16 kobiet w wieku 40-65 lat, gdzie przez 12 tygodni, 2x dziennie aplikowano na skórę wokół oczu preparat z bakuchiolem w stężeniu 0,5%. Zmiany sprawdzano poprzez zdjęcia wykonywane w takim samym oświetleniu oraz zdejmowanie silikonowych replik skóry. Zauważono poprawę szorstkości skóry, jej elastyczności, głębokości zmarszczek oraz wyrównanie kolorytu.
Badanie samo w sobie jest problematyczne z kilku względów – przeprowadzono je na bardzo małej grupie, przez krótki okres czasu oraz bez grupy kontrolnej stosującej preparat niezawierający bakuchiolu. Trudno tu ocenić, czy poprawa parametrów skóry wynika z działania bakuchiolu, czy np. z ogólnego działania kosmetyku poprawiającego nawilżenie skóry.
Warto jeszcze dodatkowo wspomnieć, że badanie było sponsorowane przez producenta składnika.
Badanie porównujące bakuchiol z retinolem [3, 4]
W kolejnym badaniu już porównano obie substancje, co powinno dać nam więcej danych. Ale czy na pewno?
Tutaj ponownie badanie trwało 12 tygodni, na grupie 44 osób, gdzie retinol 0,5% nakładano codziennie na noc, natomiast bakuchiol 0,5% 2x dziennie. Wyniki analizowano na podstawie zdjęć, formularza oceny własnej tolerancji preparatów oraz oceny przez dermatologa. U obu grup zauważono redukcję zmarszczek oraz przebarwień, przy czym retinol wywoływał większe łuszczenie i pieczenie, natomiast przy bakuchiolu pojawiał się cześciej rumień.
Teoretycznie można by stwierdzić, że działanie jest podobne, jednak jest kilka ALE:
Po pierwsze, bakuchiol stosowano dwukrotnie częściej niż retinol.
Po drugie, badanie było ponownie krótkie, na małej grupie. W czasie 12 tygodni wiele skór dopiero kończy przyzwyczajać się do retinoidów, może być jeszcze lekko przesuszona, a zmarszczki wyglądać gorzej.
Po trzecie, nie zbadano wpływu bakuchiolu na skórę właściwą i możliwość pobudzenia syntezy kolagenu. Wiadomo dla retinoidów, że potrzeba minimum pół roku, by zaszły zmiany w skórze właściwej, więc badanie porównawcze musiałoby być znacznie dłuższe. Przy braku takich danych trudno porównywać działanie bakuchiolu do retinoidów, których właściwości uważamy za cenne w dużej mierze przez rzeczywisty wpływ na skórę właściwą wykazywany w wielu badaniach.
Bakuchiol a kwas salicylowy [1, 5]
W pewnym 6 tygodniowym badaniu sprawdzono wpływ bakuchiolu na trądzik. 4 grupy, każda licząca 15 osób ze zmianami trądzikowymi, 2x dziennie aplikowała jedną z poniższych mieszanek:
1% bakuchiol
2% kwas salicylowy
1% bakuchiol + 2% kwas salicylowy
baza placebo
Stwierdzono, że połączenie składników działa najskuteczniej na redukcję trądziku (67%), podczas gdy sam bakuchiol to 57%, a kwas BHA 48%. Autorzy źródła rezultatów upatrują w działaniu przeciwzapalnym, antybakteryjnym i antyoksydacyjnym bakuchiolu. Za samym badaniem stoi ponownie firma produkująca bakuchiol.
Kolejne badania opierają się już na kompleksach bakuchiolu z innymi składnikami, moim zdaniem trudno więc ponownie ocenić rzeczywiste efekty stosowania samego składnika:
Bakuchiol + Melatonina + Ascorbyl tetraisopalmitate [6]
Na tej mieszaninie substancji przeprowadzono kilka badań o długości od 4 do 12 tygodni:
- przez 3 miesiące sprawdzono bezpieczeństwo i działanie przeciwstarzeniowe,
- w 2 badaniach poziom nawilżenia skóry przez 12 godzin po pojedynczej aplikacji
- oraz w ostatnich 2 działanie na skórze tłustej – komedogenność oraz skuteczność, każde o długości miesiąca.
Badania przyrządowe, oceny własne i oceny dermatologów potwierdziły redukcję zmarszczek, poprawę jędrności skóry przy braku podrażnień, a także dobrą tolerancję na skórach tłustych i redukcję wydzielania sebum. Nie wiemy jednak jakie były stężenia użytych składników, ani właściwie jaka dokładnie była rola bakuchiolu w działaniu danego preparatu, bo nie mamy porównania samego bakuchiolu w danej bazie do miksu wszystkich składników.
Bakuchiol + miłorząb japoński (Gingo biloba) + mannitol [7, 8] = BGM
W 2 badaniach sprawdzono wspomnianą wyżej mieszankę, w badaniu [7] wzbogaconą jeszcze m.in. o kwas salicylowy czy substancję pozyskiwaną z lukrecji. Przez 2 miesiące na 111 osobach porównywano działanie adapalenu 0,1% w połączeniu z kremem BGM lub kremem bazowym. W grupie z bakuchiolem zauważone lepsze efekty w kwestii spadku liczby zmian trądzikowych, przetłuszczania skóry.
W badaniu podkreśla się działanie antybakteryjne i dobrą tolerancję BGM, przez co może ona stanowić alternatywę dla drażniącego nadtlenku benzoilu. Badanie jednak było dość krótkie i nie porównano w nim działania adapalenu samodzielnie.
W drugim natomiast [8] przez 3 miesiące nakładano BGM 2x dziennie na skórę 17 ochotników i zauważono zmniejszenie ilości porfiryn produkowanych przez bakterie. Na 48 osobach natomiast przez 2 miesiące stosowania BGM w porównaniu do placebo sprawdzano skład sebum. W rezultacie udało się uzyskać zmniejszenie utleniania sebum oraz poziomu kwasu oleinowego i zwiększenie ilości cennego dla skóry kwasu linolowego. Proporcje tych kwasów w skórze trądzikowej są przeważnie zaburzone.
W oby badaniach nie da się ocenić działania bakuchiolu jako zaledwie jednego składnika całej mieszanki. Wiemy np. że wchodzący w skład BGM miłorząb działa antyoksydacyjnie i łagodząco. BGM wygląda zatem obiecująco, ale bakuchiolowi nie możemy przypisać wszystkich zasług – prawdę powiedziawszy nie wiemy, ile z nich mu się w tym badaniu należy.
Moje wnioski
Jak widzicie, nie ma jeszcze wiele badań udowadniających działanie bakuchiolu! Większość jego opisywanych zalet opiera się na badaniu na modelu skóry i ekspresji genów częściowo zbieżnej z retinolem. Nie wiemy jednak, czy ma on jakikolwiek wpływ na skórę właściwą, co jest dużą zaletą retinoidów, w jakim zakresie może przenikać przez naskórek i jakie byłyby efekty jego wielomiesięcznego stosowania, bo najdłuższe badania miały 12 tygodni.
Działanie wygładzające zmarszczki i poprawiające koloryt wydaje się obiecujące, ale wykazujące je badania były krótkie, na małych grupach oraz przy zestawieniu z retinolem – z inną częstotliwością stosowania, co nie pozwala na dokładne porównanie działania substancji, by móc w jakikolwiek sposób deklarować, że bakuchiol jest roślinnym retinolem. Do rodziny retinoidów nie należy, chociaż może częściowo wykazywać podobne działania.
Działanie przeciwtrądzikowe również prezentuje się tu ciekawie: mamy niewielkie porównanie z kwasem salicylowym oraz wsparcia terapii adapalenem przez krem zawierający BGM. Możemy wstępnie zakładać, że bakuchiol będzie pomocnym składnikiem dla cer trądzikowych, podobnie jak retinoidy, chociaż te nie mają właściwości antybakteryjnych.
W każdym przypadku jednak potrzebujemy większej liczby badań. Na retinoidach wykonano ich dziesiątki, na bakuchiolu zaledwie kilka. Nie możemy w żadnym wypadku stawiać tych substancji obok siebie.
Dla kogo bakuchiol?
W sumie dla każdego, ale nie jako równorzędne zastępstwo dla retinoidów!
Może jednak stanowić dobrą opcję dla osób
- obawiających się retinoidów z różnych powodów
- chcących jak najmniejszych skutków ubocznych – podrażnień i łuszczenia
- chcących stosować produkt o poranku
- w ciąży lub karmiących
- młodych, chcących jeszcze poczekać z retinoidami
- o skórze trądzikowej
- z pierwszymi zmarszczkami
Kosmetyki z bakuchiolem
SERUM
Marie Brocart, Luminari rozświetlający eliksir z bakuchiolem
olejek: skwalan, opuncja, krokosz, Q10, żeń szeń
dla każdej skóry
200zł/30ml
***
Bielenda, BAKUCHIOL BioRetinol Effect Odbudowujące serum przeciwzmarszczkowe
róża, miłorząb, ceramid 3, alantoina, ETDA, fenoksyetanol
każda skóra, także naczyniowe, tłuste
BARDZO DOBRA CENA
26zł/30ml
***
prebiotyk, opuncja, wino, fermenty
każda skóra
289zł/39ml
***
olejek: 1% bakuchiol, argan, migdał, wiesiołek, jojoba
skóry suche, dojrzałe, normalne
69zł/30ml
***
1% bakuchiol, makadamia, marchew, kwas alfaliponowy, glikol propylenowy
skóry suche, dojrzałe, poszarzałe
50zł/30ml
***
[US] Pacifica, retinoid + bakuchiol
3% Granactive + bakuchiol, alkohol
każda cera, zwłaszcza tłustsze
65zł/30ml
***
4% bakuchiol, glukonolakton, bakłażan, kurkuma, borówka
na zmarszczki, przebarwienia, stany zapalne, utratę jernosci
340zł/30ml
***
OnlyBio Bakuchiol & Skwalan,serum korygujące
olejek: skwalan, mango, ferment
raczej skóry suche
30zł/30ml
***
Szmaragdowe żuki, booster bakuchiol
olejek: 1% bakuchiol, skwalan, jabłko, bisabolol
skóry lubiące oleje, także te tłuste
115zł/15ml
***
olejek: 1% bakuchiol, skwalan
każda skóra
59zł/15ml
***
OnlyBio Bakuchiol & Skwalan, serum nawadniające
skwalan, sodium PCA
każda skóra
30zł/30ml
***
Nacomi next level, bakuchiol serum
2% bakuchiol, migdał, jaśmin, lawenda
nie wszystkie cery tłuste polubią olej z pestek migdałów
43zł/30ml
***
[UK] Balance Me, Bakuchiol Smoothing Serum
jojoba, ogórecznik, żurawina, lawenda
każda skóra
160zł/30ml
***
prebiotyk, kompleksy wygładzające, passiflora
każda skóra
289zł/30ml
***
[US] Derma E, Anti-Wrinkle Regenerative Serum
retinol, zielona herbata, pantenol, kwas glikolowy, polisorbat
zwłaszcza skóry dojrzałe, tłuste, z przebarwieniami
82zł/60ml
***
[US] InstaNatural, 2.5% Retinol Bakuchiol Serum
retinol, niacynamid, skwalan, żeń szeń
każda skóra, zmarszczki, przebarwienia
78zł/30ml
***
[UK] Trilogy Skincare, Bakuchiol+ Booster Treatment
skwalan, róże, konopie
każda skóra
150zł/12,5ml
***
moringa, cica, aloes, kurkuma
olejek: zwłaszcza cery suche, normalne
230zł/30ml
***
Grounded, DRAGONS BLOOD AND HYALURONIC ACID SERUM
smocza krew, biotyna, hialuron
każda skóra
129zł/50ml
***
[US] Acure, Radically Rejuvenating Dual Phase Bakuchiol Serum
wit. C, kurkuma, bakłażan, jojoba
przebarwienia, utrata jędrności
49zł/20ml
***
KREMY
[US] Heritage Store, Aura Glow Gel Cream, Brightening Citrus
oczar, fermenty, pomarańcza, aloes
74zł/50g
***
Derma E, Anti-Aging Regenerative Cream
jojoba, astaksantyna, lawenda, retinol, silikon, polisorbat
każda skóra, zmarszczki, przebarwienia
83zł/56g
***
Arbonne, AgeWell Krem przywracający nawilżenie
0,5% bakuchiol, niacynamid, wit. C, peptydy, kofeina
skóry tracące jędrnośc, pierwsze zmarszczki, suche, dojrzałe
260zł/50ml
***
Bielenda Professional, specjalistyczny krem normalizujący
0,5% bakuchiol, trehaloza, niacynamid, EDTA, fenoksyetanol, paraben
skóry tłuste, problematyczne, jak i dojrzalsze, ze zmarszczkami
53zł/50ml
***
Bielenda, BAKUCHIOL BioRetinol Effect Liftingujący krem przeciwzmarszczkowy
róża, miłorząb, ceramid 3, alantoina, ETDA, fenoksyetanol
skóry tracące jędrność, suche
BARDZO DOBRA CENA
25zł/50ml
***
1% bakuchiol, fermenty, len
każda skóra, także naczyniowa
60zł/60ml
***
Bandi, kremy z serii EcoFriendly
emulsja nawilżająca // krem przeciwzmarszczkowy
fermenty, prebiotyki, trehaloza, skwalan
79-89zł/50ml
***
OnlyBio Bakuchiol & Skwalan, kremy
shea, skwalan, postbiotyk
każda skóra
30-40zł/50ml
***
0,5% bakuchiol i H10 retinol, otręby ryżowe
delikatne retinoidy – skóry z pierwszymi zmarszczkami
129zł/30ml
KREMY POD OCZY
Arbonne, AgeWell Odżywiający krem pod oczy z kofeiną i bakuchiolem
zawiera niacynamid, wit. C, peptydy, kofeine, ceteareth
skóry tracące jędrność, pierwsze zmarszczki
235zł/15ml
***
Bielenda, BAKUCHIOL BioRetinol Effect Regenerujący krem przeciwzmarszczkowy POD OCZY
róża, miłorząb, ceramid 3, alantoina, ETDA, fenoksyetanol
skóry tracące jędrność, suche
BARDZO DOBRA CENA
19zł/15ml
***
Bandi, Rewitalizujący krem pod oczy
fermenty, trehaloza, algi
każda skóra
79zł/25ml
***
Źródła:
- Chaudhuri R.: Bakuchiol: a real-like functional compund, modulating multiple retinol and non-retinol targets
- Chaudhuri R., Bojanowski K.: Bakuchiol: a retinol‐like functional compound revealed by gene expression profiling and clinically proven to have anti‐aging effects
- Dhaliwali I. i inni: Prospective, randomized, double‐blind assessment of topical bakuchiol and retinol for facial photoageing
- Spierings N.: Cosmetic commentary: Is bakuchiol the new „skincare hero”?
- Chaudhuri R.: Bakuchiol in the management of acne-affected Skin
- Goldberg D. i inni: Clinical evidence of the efficacy and safety of a new 3‐in‐1 anti‐aging topical night serum‐in‐oil containing melatonin, bakuchiol, and ascorbyl tetraisopalmitate: 103 females treated from 28 to 84 days
- Polakova K. i inni: A dermocosmetic containing bakuchiol, Ginkgo biloba extract and mannitol improves the efficacy of adapalene in patients with acne vulgaris: result from a controlled randomized trial
- Trompezinski S. i inni: Assessment of a new biological complex efficacy on dysseborrhea, inflammation, and Propionibacterium acnes proliferation
Polecane powiązane treści
czyli Anna Kochanowska – miłośniczka pielęgnacji skóry bazującej na naukowych faktach.
Blog powstał z pasji, która doprowadziła mnie na studia z kosmetologii bioestetycznej i codziennie skłania do zdobywania nowej wiedzy.
Jeśli sama regularnie chcesz dowiadywać się więcej o pielęgnacji, kosmetykach i akcesoriach, które Ci w niej pomogą, zaglądaj na annemarie.pl!