Oprócz informacji o składzie, terminie ważności czy przyznanych nagrodach, na opakowaniu możemy także znaleźć znaki certyfikatów, jakie posiada kosmetyk. Chodzi oczywiście o kosmetyki naturalne spełniające konkretne, często surowe kryteria. Zapraszam na przegląd certyfikatów i ich znaczenia dla jakości kosmetyku.
Sama przyznam szczerze, że kupując kosmetyki nie wypatruję na nich certyfikatów. Nie jest to dla mnie na tyle istotne, aby uzasadniało często dużo wyższe ceny produktów, które je posiadają. Procesy certyfikacji są czasochłonne i wymagają sporych nakładów finansowych, nie wspominając już o całej liście kryteriów, które producent musi spełnić. Wysokie koszty przekładają się na wysokie ceny kosmetyków.
Dla mnie najważniejszym wskaźnikiem, na który zwracam uwagę przy zakupach jest skład INCI. Niemniej jednak warto mieć rozeznanie wśród istniejących certyfikatów. Czasami można się miło zaskoczyć, jak przy pastach Organic People lub produkatch Organic Shop, które są ciekawe i niedrogie.
SPIS TREŚCI
BDIH
Niemiecki certyfikat BDIH (od nazwy organizacji Federalny Związek Niemieckich Przedsiębiorstw Przemysłowych i Handlowych ) zapewnia, że produkt oznaczony „certified natural cosmetics” jest czysty biologicznie i podlega stałej kontroli. Wszystkie składniki są roślinne, pochodzą z ekologicznych upraw lub dzikich zbiorów, a kosmetyki nie są poddawane testom na zwierzętach.
Mogą zawierać nieorganiczne sole i mineralne surowce, ale nie mogą zawierać organiczno-syntetycznych ani syntetycznych barwników, aromatów, silikonów, parafiny czy innych pochodnych ropy naftowej. Dopuszcza się stosowanie niektórych naturalnie identycznych konserwantów: kwas benzoesowy, kwas salicylowy i jego kwasy, kwas sorbinowy i jego sole, alkohol benzylowy.
Nie ma wymogu podawania procentowej zawartości składników. Proces produkcji nie ma szkodliwego wpływu na środowisko, natomiast opakowania są biodegradowalne. Co istotne, cała linia produktów może otrzymać certyfikat, nawet jeśli kilka z nich nie spełnia wszystkich wymogów.
Pełna lista wymogów znajduje się tutaj – klik.
COSMEBIO
Przyznawany jest kosmetykom, które zawierają co najmniej 95% składników pochodzenia naturalnego, naturalnych lub z rolnictwa ekologicznego. W ich składach nie powinny występować syntetyczne zapachy, barwniki i konserwanty oraz składniki pochodzące z roślin modyfikowanych genetycznie. Dopuszcza się stosowanie minimalnych ilości syntetycznych substancji, które nie posiadają swoich naturalnych odpowiedników. Procentowa zawartość składników naturalnych musi zostać podana na opakowaniu.
Ich produkcja powinna odbywać się bez szkody dla środowiska naturalnego, a opakowanie być biodegradowalne lub nadawać się do ponownego użycia.
Kosmetyki spełniające wszystkie wymagania oznacza się jako BIO i EKO.
Więcej na stronie Cosmebio – klik.
ECOCERT
To chyba najpopularniejszy i najbardziej znany certyfikat. Dzieli kosmetyki na 2 grupy:
- kosmetyki ekologiczne – min. 95% surowców musi być naturalnych lub pochodzenia naturalnego, min. 5% surowców i min. 50% substancji roślinnych musi być certyfikowana jako organiczne.
- kosmetyki ekologiczne i organiczne – min. 95% surowców musi być naturalnych lub pochodzenia naturalnego, min. 10% surowców i min 95% substancji roślinnych musi być certyfikowana jako organiczne.
Na każdym kosmetyku musi być podana ilość składników pochodzenia naturalnego. Ponadto kosmetyki te nie mogą zawierać sztucznych zapachów, sztucznych barwników, nie mogą być testowane na zwierzętach ani zawierać surowców od martwych zwierząt, surowce nie mogą pochodzić od roślin czy zwierząt modyfikowanych genetycznie, nie mogą zawierać pochodnych ropy naftowej, sztucznych tłuszczy, barwników i zapachów, olejów, silikonów, parabenów, emulgatorów PEG.
Wytworzenie takiego preparatu nie może negatywnie wpływać na środowisko, a jego opakowanie musi być biodegradowalne. Jeśli w zakładzie produkcyjnym wytwarzane są również preparaty niecertyfikowane, to ich produkcja powinna odbywać się na innych liniach produkcyjnych.
Więcej na stronie Ecocert – klik.
SOIL
Brytyjska organizacja wprowadza 2 kategorie swoje certyfikacji.
Produkt organiczny jest opatrzony logiem organizacji i napisem „Organic Standard” i musi zawierać minimum 95 proc. surowców organicznych. Innym rodzajem certyfikowanego kosmetyku jest produkt z udziałem surowców organicznych. W takim przypadku jest on też oznaczony logiem oraz napisem: „wyprodukowany z xx% składników organicznych”, przy czym ilość tych komponentów nie może być niższa niż 70 proc.
Składniki preparatu nie mogą być modyfikowane genetycznie, nie może on również zawierać parabenów, pochodnych ropy naftowej, sztucznych aromatów, detergentów, glikoli oraz innych składników niebezpiecznych dla człowieka i środowiska. Wytworzenie takiego preparatu nie może negatywnie wpływać na środowisko, a jego opakowanie musi być biodegradowalne.
Więcej na stronie Soil Association – klik.
ICEA
Kosmetyk naturalny lub organiczny, certyfikowany przez instytut ICEA, to produkt, który wytworzony został bez dodatku substancji lub materiałów pochodzących z organizmów modyfikowanych genetycznie (GMO), nie był testowany na zwierzętach, przy produkcji którego nie stosowano promieniowania jonizującego oraz jest wytworzony z produktów pochodzenia rolniczego i substancji pochodzących z inwentarza żywego, posiadających certyfikaty.
Więcej na stronie ICEA – klik.
COSMOS
Certyfikat COSMOS (Cosmetics Organic Standard) zbiera wszystkie powyższe certyfikaty razem – został opracowany przez kilka europejskich organizacji (Cosmebio i Ecocert Greenlife z Francji, BDIH z Niemiec, Soil Association z Anglii oraz ICEA z Włoch) jako odpowiedź na potrzebę ujednolicenia systemu certyfikacji i sposobu oceny kosmetyków naturalnych i ekologicznych. Kosmetyki nie mogą być testowane na zwierzętach, a powinny zawierać jedynie naturalne aromaty i barwniki oraz być zapakowane w opakowania przyjazne środowisku.
Istnieją 2 rodzaje certyfikatów COSMOS:
- COSMOS Organic – 95% wszystkich składników musi być organiczna.
Dla produktów „ze składnikami organicznymi” („made with organic”), 20% wszystkich składników musi być organiczna (dot. produktów, które nie są spłukiwane)
Dla produktów „ze składnikami organicznymi” („made with organic”), 10% wszystkich składników musi być organiczna (dot. produktów, które są spłukiwane)
- COSMOS Natural stosowany jest dla produktów, które zawierają składniki naturalne, ale nie mogą być uprawiane organicznie (np sole czy glinki).
Więcej na stronie Cosmos – klik.
NaTrue
Trzypoziomowa certyfikacja wprowadzona przez europejskie stowarzyszenie True Friends of Natural and Organic Cosmetics, wyróżnia kosmetyki niezawierające m.in. PEGów, parafiny, wazeliny, silikonów, GMO, syntetycznych aromatów i barwników, konserwantów nieidentycznych z naturalnymi oraz surowców pochodzących od martwych zwierząt. Opakowanie powinno podlegać recyklingowi. O certyfikat mogą ubiegać się jedynie producenci, których minimum 75% kosmetyków spełnia standardy.
Kosmetyki naturalne (*) – produkt został wyprodukowany z surowców naturalnych, tożsamych z naturalnymi i/lub niemal naturalnych oraz wody.
Kosmetyki naturalne z częścią organiczną (**) – większość składników (70%) wykorzystanych do produkcji kosmetyku pochodzi z upraw ekologicznych lub kontrolowanego dzikiego zbioru.
Kosmetyki organiczne (***) – niemal cały skład (minimum 95%) opiera się na substancjach pochodzących z upraw ekologicznych lub kontrolowanego dzikiego zbioru.
Więcej na stronie NaTrue – klik.
Demeter
Znaczek na opakowaniu gwarantuje, że kosmetyk jest wytworzony w zgodzie z zasadami sprawiedliwego handlu (Fair Trade) oraz zgodnie z zasadami certyfikacji BDIH. Kosmetyk z tym znakiem nie był testowany na zwierzętach, a jego składniki nie pochodzą od martwych zwierząt oraz z GMO. Nie zawiera olejów mineralnych, sztucznych konserwantów, barwników i aromatów.
Co najmniej 90% wszystkich surowców musi pochodzić z kontrolowanych upraw biodynamicznych, najlepiej z tych opatrzonych certyfikatem Demeter, a pozostałe 10% surowców może pochodzić z kontrolowanych upraw organicznych.
Więcej na stronie Demeter – klik.
Vegan
Produkty posiadające ten znak są odpowiednie dla wegan, wegetarian oraz osób z nietolerancją laktozy. Certyfikat Vegan Society daje gwarancję, że produkty nie zawierają składników zwierzęcych, nie są testowane na zwierzętach oraz są wolne od składników roślinnych pochodzących z genetycznie modyfikowanych upraw (GMO).
Więcej na stronie Vegan Society – klik.
EcoControl
EcoControl to instytucja certyfikująca kosmetyki zgodnie ze standardami certyfikatów BDIH, NaTrue i ECOCERT. Składniki kosmetyków z tym certyfikatem pochodzą z naturalnych, surowych materiałów, nie pochodzą z przeróbki ropy naftowej, ani z organizmów modyfikowanych genetycznie. Oleje używane do ich produkcji pochodzą z kontrolowanych upraw ekologicznych, a substancjami zapachowymi są olejki eteryczne w 85-90% pochodzące z upraw ekologicznych.
Więcej na stronie Eco Control – klik.
USDA
Wydawany jest przez Departament Rolnictwa Stanów Zjednoczonych. Kosmetyki posiadające ten certyfikat nie są konserwowane sztucznymi konserwantami, ich składniki nie są chemicznie przetwarzane, a 95% ich składu jest pochodzenia organicznego
Więcej na stronie USDA – klik.
Cruelty Free International
Logo) mówi nam o tym, że żaden z kosmetyków nim opatrzonych ani żaden ze składników użytych do jego produkcji nie był testowany na zwierzętach.
Więcej na stronie organizacji – klik.
CCOF
Certyfikat CCOF (California Certified Organic Farmers) gwarantuje, że produkt który otrzymujesz jest 100% naturalny nie zawiera chemii i nie był testowany na zwierzętach, a surowce użyte do produkcji pochodzą z plantacji ekologicznych i nie zawierają pestycydów.
Więcej na stronie CCOF – klik.
Euroliść
Znak ekologiczny przyznawany przez Komisję Europejską dla produktów ekologicznych w Unii Europejskiej. Umieszczany obowiązkowo na wszystkich paczkowanych produktach ekologicznych wyprodukowanych w jednym z państw członkowskich i spełniających obowiązujące normy wspólnotowe. Nie obejmuje produktów importowanych spoza terenu Unii.
Więcej na stronie – klik.
ICADA
Certyfikat przyznawany kosmetykom zawierającym surowce roślinne z certyfikowanych upraw ekologicznych lub kwalifikowanych dzikich zbiorów, a wolnym od składników pochodzących z martwych zwierząt oraz składników GMO i syntetycznych, jak barwniki, zapachy, SLSy, silikony. kosmetyki lub ich składniki nie mogą być testowane na zwierzętach opakowania muszą być biodegradowalne.
Więcej na ICADA – klik.
NCCO
Symbol ekologiczny mogą otrzymać kosmetyki ekologiczne i naturalne, które powstały bez użycia konserwantów oraz przy maksymalnym udziale składników organicznych – pochodzących z upraw ekologicznych lub dzikich zbiorów. Kosmetyki nie mogą zawierać syntetycznych barwników, substancji zapachowych, konserwantów, silikonów, pochodnych przetwórstwa ropy naftowej tj. parafiny, wazeliny, olejów mineralnych, surowców pochodzących z martwych zwierząt lub modyfikowanych genetycznie.
Więcej na stronie – klik.
Zwracasz uwagę na certyfikaty? Który jest dla Ciebie najbardziej miarodajny?
Polecane powiązane treści
czyli Anna Kochanowska – miłośniczka pielęgnacji skóry bazującej na naukowych faktach.
Blog powstał z pasji, która doprowadziła mnie na studia z kosmetologii bioestetycznej i codziennie skłania do zdobywania nowej wiedzy.
Jeśli sama regularnie chcesz dowiadywać się więcej o pielęgnacji, kosmetykach i akcesoriach, które Ci w niej pomogą, zaglądaj na annemarie.pl!