Kiedy z początkiem listopada mocno ścięłam włosy, postanowiłam lepiej zadbać o ich stan. Wcierki, peelingi, odżywki, olejowanie – to wszystko istotne elementy pielęgnacji, ale na początek dobrze jest zaadresować podstawy, jak mycie i suszenie. W mediach można przeczytać na ten temat bardzo różne opinie i porady, wśród których nietrudno się pogubić. Dlatego ja postanowiłam odwołać się do badań i sprawdzić, jak najlepiej suszyć włosy!
*Partnerem tego wpisu jest marka Panasonic [współpraca reklamowa], której nową suszarkę NA0J opisuję dalej w tekście.*
SPIS TREŚCI
Jak woda wpływa na włosy?
Dostarczanie włosom wody jest niezbędne – zewnętrznie do ich umycia oraz stylizacji, jak i wewnętrznie dla zachowania odpowiedniej sprężystości i elastyczności. Woda dopływa do włosa od korzenia i jest rozprowadzana wzdłuż całej łodygi, a jej nadmiar odparowuje. Część jest zatrzymywana przez lipidowe spoiwo (CMC) oraz łuski włosów. Jeśli te będą zniszczone, lipidy wymywane, a łuski mocno uniesione, łatwo o przesuszenie włosów.
Mokry włos jest podatny na stylizację, ale także uszkodzenia. Jego osłonki i struktura niszczeją zwłaszcza w wyniku
- tarcia ręcznikiem, o poduszkę, jeśli położymy się z mokrymi włosami, czy czesania
- działania wysokich temperatur, np. gdy położymy się na plaży po pływaniu w słońcu – dodatkowo UV będzie silniej wpływać na włosy i utleniać ich barwnik
Wilgotna skóra głowy także jest narażona na niekorzystne czynniki. Wilgoć to świetne środowisko do rozwoju drobnoustrojów i zaostrzania chorób skóry głowy. Szczególnie długie noszenie turbanu po myciu będzie temu sprzyjać. Z braku czasu niektórym z nas zdarza się też wyjść z domu z jeszcze wilgotną skórą. Wpływ zimna na mieszki włosowe będzie destrukcyjny, co przełoży się na zniszczone i wypadające włosy.
Z tych wszystkich powodów powinniśmy zadbać o wysuszenie włosów, nim wyjdziemy z domu, czy położymy się spać. Tylko jak to zrobić, żeby im nie zaszkodzić?
Jak bezpieczniej suszyć włosy – naturalnie, czy suszarką?
Popularnie mawia się, że suszarka niszczy włosy. Kiedy mam wątpliwości, lubię poszukać badań odpowiadających na moje pytanie. Sprawdźmy więc, czy rzeczywiście lepiej jest je suszyć naturalnie.
Badanie suszenia włosów – metoda
Badanie opublikowane w 2011 przez wydział dermatologii oraz instytut zajmujący się nauką o włosach i kosmetykach w Korei daje nam kilka interesujących odpowiedzi. Przez 30 dni wykonywano je na 4 grupach uczestników suszących włosy naturalnie w temperaturze pokojowej 20 stopni oraz suszarką w odległości 15-10-5 cm od włosów przez 60-30-15 sekund z temperaturą 47-61-95 ℃. Dla porównania w piątej grupie nie stosowano procedury, na którą składało się codzienne mycie, odciśnięcie ręcznikiem i suszenie. Nie stosowano innych produktów, jak odżywka, czy termoochrona.
Następnie pod mikroskopem i stosując inne specjalistyczne metody oceniono zniszczenia włosów, ich poziom nawilżenia i kolor. Jakich wyników się spodziewasz? Nie będę trzymać Cię w niepewności i już zdradzam rezultaty badania 🙂
Badanie suszenia włosów – wyniki
Przy suszeniu naturalnym nie zauważono żadnych uszkodzeń łusek. Przy najniższej temperaturze pojawiły się jedynie powierzchowne uszkodzenia, ale wraz ze wzrostem temperatury rosła też liczba drobnych uszkodzeń i podniesienie łusek. Dopiero najwyższa temperatura powodowała ubytki w łuskach, nie wpłynęła jednak na korę włosa.
Poziom nawilżenia włosów się nie różnił wśród badanych grup, natomiast zaobserwowano bardzo ciekawe zjawisko związane z warstwą CMC spajającą łuski włosa, okalającą korę. Tylko naturalne suszenie powodowało uszkodzenie warstwy widoczne jako jej rozpulchnienie. CMC rozpulchnia się przy kontakcie z wodą, a w badaniu potrzebowano ponad 2 godziny na naturalne wyschnięcie. Przedłużone schnięcie może więc być dla CMC bardziej szkodliwe, niż użycie suszarki.
Ostatnim badanym parametrem był kolor włosów. We wszystkich grupach się rozjaśniły, najszybciej (już po 10 myciach i suszeniach) przy suszeniu naturalnym oraz najwyższej temperaturze.
Badanie suszenia włosów – moje wnioski
Jakie z tego wnioski? Jeśli włosy samodzielnie schną długo, powiedzmy ponad godzinę, to użycie suszarki będzie korzystniejsze zarówno dla włosów, jak i skóry głowy, niż pozostawienie ich mokrych przez kilka godzin. Jeśli stosujemy suszarkę, to powinniśmy unikać wysokich temperatur i wybierać letni-ciepły nawiew, nie gorący, oraz zachowywać większą odległość od powierzchni włosów. W badaniu nie stosowano odżywki ani termoochrony – użycie ich powinno zminimalizować powierzchowne uszkodzenia włosa.
Test suszarki Panasonic NA0J z technologią nanoe Moisture+
Do napisania tego tekstu dostałam nową suszarkę Panasonic NA0J, by sprawdzić jej działanie w praktyce. Zanim przejdziemy do moich wrażeń i sposobu jej stosowania, przyjrzyjmy się najpierw jaka technologia została zastosowana, żeby usprawnić suszenie i jednocześnie dbać o stan włosów.
Technologia suszarki Panasonic NA0J***
Suszarka wykorzystuje technologię nanoe Moisture+ i Mineral. Lubię znać szczegóły funkcjonowania używanych przeze mnie akcesoriów, więc przeczytałam wszystkie dostępne na ten temat materiały. Suszarka została wyposażona w generator zawierający elektrodę, która na swojej końcówce skrapla wodę zebraną z powietrza, a następnie rozbija kropelki wody na bardzo drobne cząsteczki wyrzucane na powierzchnię włosów podczas suszenia. Te są tak małych rozmiarów, że mają szansę wnikać między łuski włosa i poprawiać jego nawilżenie.
Ma to również ograniczać puszenie się włosów i uszkodzenia powodowane tarciem podczas szczotkowania, a także działaniem wysokich temperatur. Jak? Nanoe neutralizuje dodatnie ładunki powstające podczas szczotkowania, a inteligentny czujnik temperatury nie pozwala na przegrzanie włosów, które mogłoby denaturować zawartą we włosach keratynę.
*** bazuję na materiałach producenta
Suszenie i modelowanie – moje kroki przygotowawcze
Moje włosy same bardzo długo schną, nawet około pół dnia. Stosuje się więc do zasady, żeby je suszyć, jeśli to więcej niż godzina. Zawsze po umyciu sięgam po suszarkę i podsuszam je mniej więcej na 80%. Oto moja procedura i kilka dobrych rad jak suszyć włosy, by pozostały jak najdłużej w dobrym stanie.
Zaraz po myciu odciskam włosy ręcznikiem. Nie trę ich, bo jak już wyżej wspominałam, mokre włosy łatwiej ulegają mechanicznym uszkodzeniom. Nie trzymam też długo turbanu ani nie chodzę z mokrą głową, żeby nie stwarzać środowiska do rozwoju drobnoustrojów. Dosuszanie na wpół suchych włosów też nie ma sensu, bo zgodnie z omawianym w tekście badaniem, rozpulchnianie warstwy CMC zachodzi już w pierwszych godzinach po myciu.
Następnie aplikuję wcierkę na skórę głowy i ją wmasowuję, a długość włosów spryskuję sprayem termoochronnym. Oprócz techniki suszenia to również pomoże ograniczyć możliwe uszkodzenia wynikające z działania temperatury. Wcierka natomiast będzie mogła się lepiej wchłonąć pod wpływem ciepła.
Suszenie i modelowanie – jak to robić dobrze na przykładzie suszarki Panasonic NA0J
Moje włosy naturalnie falują, co daje mi różne opcje modelowania. Mogę je prostować, utrwalać fale lub zostawiać samym sobie. To mi otwiera drogę do 3 sposobów suszenia.
Niezależnie od wybranej opcji najpierw podsuszam skórę głowy. Przy gęstych włosach i ewentualnym dalszym modelowaniu łatwo o pozostawienie wilgoci na głowie, więc wolę zająć się tym od razu. Suszarka Panasonic daje mi do tego dedykowany tryb Pielęgnacja skóry głowy (Scalp) z delikatnym nawiewem o temperaturze około 50 stopni. Powietrze jest ciepłe, ale nie gorące i pozwala się wstępnie uporać z wilgocią na skórze.
Już podczas suszenia włosów dbam o zachowanie odpowiedniej odległości suszarki od włosów. Kiedy zbliżamy nawiew, temperatura powietrza rośnie. Tutaj liczę na działanie czujnika temperatury, jednak nadal zachowuję jakieś 20 centymetrów odstępu. Funkcja Naprzemiennej temperatury wykorzystuje ciepłe i zimne powietrze, żeby suszyć i zwiększać blask włosów.
Osobiście nie przepadam za ciepłym powietrzem w okolicach twarzy, zwłaszcza że mam naczyniową cerę łatwo reagującą zaczerwienieniem na temperatury. Z tego powodu bardzo podoba mi się funkcja Pielęgnacji skóry twarzy (Skin) wykorzystująca delikatny, letni nawiew, którego używam przy twarzy, by dosuszyć okalające ją pasma.
Kiedy skupiam się na modelowaniu, zaczynam od nałożenia produktu utrwalającego. Jeśli decyduję się na prostowanie, wybieram dyszę koncentrującą. Ta skupia nawiew na paśmie nałożonym na szczotkę i pozwala po kolei suszyć i prostować każdy pukiel. Ze względu na bliskość nawiewu wybieram raczej niższe lub naprzemienne temperatury.
Gdy decyduję się na podkreślenie fal, sięgam po dyfuzor. Jego kielich jest bardzo duży, więc bez problemu pomieści pasma nawet długich włosów. Podczas jego użycia jesteśmy zaledwie kilka centymetrów od skóry głowy, więc najlepszy będzie chłodny nawiew w rzeczywistości odczuwany jako przyjemne, letnie powietrze zamknięte między kielichem, a skórą.
Używając różnych funkcji dobranych do swoich potrzeb możemy wysuszyć włosy do końca, lub zostawić je do doschnięcia samodzielnie. Warto później dołożyć jeszcze odrobinę serum dla zabezpieczenia włosa przed tarciem i środowiskiem oraz nadania mu blasku.
Moje wrażenia ze stosowania suszarki Panasonic NA0J
Suszarka jest bardzo wygodna w użyciu – lekka i poręczna, przez co trzymanie jej w jednej pozycji podczas użycia dyfuzora to nie problem. Ma też bardzo długi kabel, co ułatwia mi manewrowanie i przemieszczanie się podczas suszenia.
Podoba mi się również mnogość opcji regulacji. Każdy jest w stanie dobrać je do swoich preferencji rodzaju suszenia (dyfuzor, dysza, bez nakładek), ciepła (zimne, ciepłe, naprzemienne) i szybkości nawiewu. Suszarka pozwala w bardzo krótkim czasie wysuszyć włosy cieplejszym, intensywniejszym nawiewiem lub cieszyć się letnią bryzą, z której sama chętnie korzystam. A Ty jak lubisz suszyć włosy?
Źródła:
Yoonhee Lee i inni: Hair Shaft Damage from Heat and Drying Time of Hair Dryer, 2011
Polecane powiązane treści
czyli Anna Kochanowska – miłośniczka pielęgnacji skóry bazującej na naukowych faktach.
Blog powstał z pasji, która doprowadziła mnie na studia z kosmetologii bioestetycznej i codziennie skłania do zdobywania nowej wiedzy.
Jeśli sama regularnie chcesz dowiadywać się więcej o pielęgnacji, kosmetykach i akcesoriach, które Ci w niej pomogą, zaglądaj na annemarie.pl!
Witaj,
Wszystkiego dobrego w Nowym Roku.
Jaka jest głośność pracy tej suszarki?
Dziekuję i wzajemnie 🙂 Nie używałam zbyt wielu suszarek, ale tak subiektywnie, to na najmniejszym nawiewie to taki lekki szum, na pozostałych powiedziałabym, że przeciętna – ani super cicho, ani głośniej niż inne jakie miałam.