Więcej wody w diecie? 8 sposobów na jej przemycenie

W obliczu pogody z ostatnich dni, kiedy jest tak duszno i gorąco, musimy bardziej zadbać o niektóre aspekty. Lepiej ograniczyć makijaż, który gorzej się trzyma w takich temperaturach, a zwiększyć ilość wypijanych płynów.

Nasz organizm w większości składa się z wody.  Jej procentowa zawartość w organizmie waha się od 55% u osób starszych do 75%  u niemowląt. Woda pełni w nim tak wiele funkcji, że w razie jej zbyt małej ilości:

  • nerki zużywają więcej energii na filtrowanie krwi, usuwanie toksyn i  regulację płynów
  • skóra jest poszarzała i wygląda na starszą. Odpowiednio wysoka procentowa zawartość wody w skórze utrzymuje jej ładny wygląd. Więcej info o skórze znajdziesz w poście o jej budowie
  • czujemy się zmęczeni, mamy mniej energii,
  • mamy gorszy nastrój i problemy z koncentracją
  • nasza wydolność jest niższa
  • możemy odczuwać problemy ze strony układu trawiennego i krwionośnego oraz bóle głowy

 

Ikonografika zachęcająca do picia wody

 

To ważne, by dostarczać sobie odpowiednią ilość wody. Robimy to nie tylko przez picie, ale i wraz z pożywieniem. Wiele owoców i warzyw składa się w większości właśnie z wody. Utarło się, że powinniśmy wypijać dziennie 2 litry, czy 8 szklanek. Tak naprawdę trudno to określić – wszystko zależy od naszego metabolizmu, środowiska, czy trybu życia. Prawdopodobnie rzeczywiście pijemy za mało, szczególnie, jeśli często orientujemy się, że poza dwiema kawami czy colą nie pojawiło się nic więcej. Nawet jeśli nie czujemy pragnienia, to nie oznacza, że organizm nie czuje zapotrzebowania na płyny.  Jeśli chcesz przemycić trochę więcej wody w ciągu dnia, przedstawiam kilka sposobów, które mi pomagają.

1. Szklanka wody wypita na pół godziny przed jedzeniem bywa często zalecana jako element diety odchudzającej. Jeśli chcemy zjeść mniej albo wprowadzić płyny przy okazji regularnych posiłków, to jest niezła opcja.

2.Szklanka wody, najlepiej z miodem (rozpuszczonym w letniej wodzie poprzedniego wieczoru) i sokiem z cytryny tuż po przebudzeniu, pomoże pobudzić organizm.

3. Jeśli pracujesz w biurze i siedzisz przed komputerem przez większość czasu, możesz co godzinę wstać na chwilę i przynieść sobie szklankę napoju.

4. W pewnym momencie zauważyłam, że gdy siedzę w pracy, przez kilka godzin popijam filiżankę kawy. Jeśli robisz podobnie, do każdej wypijanej filiżanki dodaj szklankę wody.

5. Jeśli nie pamiętasz o regularnym piciu, postaw na biurku czy stoliku pełną butelkę lub dzbanek.

6. Woda to nie jedyna opcja. Oczywiście najlepiej zrezygnować ze słodzonych napoi, ale ziołowa herbata czy świeżo wyciskane soki są świetną alternatywą.

7. Kolejną możliwością jest wrzucenie dodatków do wody, jeśli potrzebujesz trochę smaku. Kilka kropel soku z cytryny czy pomarańczy, parę listków mięty lub garść malin załatwią sprawę. Można też wsypać trochę nasion chia, a te, napęczniałe płynem, będą go powoli uwalniać w żołądku. Więcej o chia w oddzielnym wpisie.

8. Woda to nie tylko napoje. Dostarczamy jej także w jedzeniu. Najwięcej znajduje się w owocach – arbuzie, pomarańczy, truskawkach oraz warzywach – papryce, pomidorze, ogórku, rzodkiewce.

 

A Ty masz jakieś swoje sposoby na wypijanie większej ilości napojów w ciągu dnia?

 

 

 

 

 

 

Dla zainteresowanych – więcej o zdrowiu i nawodnieniu przeczytasz tutaj

 

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments