Jak picie alkoholu wpływa na stan Twojej skóry?

Sporo się mówi o alkoholu w kosmetykach i jego wpływie na skórę. Ale czy wiesz, jak na Twoją skórę wpływa jego picie? To już odpowiadam!

 

Jak alkohol wpływa na skórę? [1,2]

 

Jak zapewne wiesz, alkohol działa moczopędnie. To powoduje odwodnienie całego organizmu, w tym skóry, która staje się bardziej sucha. Podczas próby zatrzymania wody w jej strukturach mogą też pojawić się obrzęki.

Alkohol ma również duży wpływ na naczynia krwionośne. Powoduje ich rozszerzenie i zwiększony przepływ krwi, więc skóra widocznie się zaczerwienia. Ich rozszerzenie, a następnie zwężenie może zwiększać ciśnienie, a powtarzający się mechanizm prowadzić do osłabienia naczynia i powstania tzw. teleangiektazji, czyli pajączków. W przypadku osób o wysokim spożyciu alkoholu zauważa się ciągłe zaczerwienienie, zwłaszcza twarzy (inaczej flushing), jak i dłoni, a także sporą liczbę pajączków.

Alkohol krążący po organizmie powoduje produkcję wolnych rodników i uszkodzenia różnych tkanek oraz stany zapalne. W przypadku alkoholizmu pojawić się może ponadto większa skłonność do powstawania podrażnień i infekcji, swędzenie skóry, jej żółtawe zabarwienie czy szarobrązowe przebarwienia wynikające z problemów z wątrobą.

 

Jak alkohol wpływa na choroby skóry? [2,3]

 

Badania pokazują, że spożycie alkoholu może uwrażliwiać skórę na słońce. Metabolity alkoholu stają się substancjami fotouwrażliwiającymi, co przyczynia się do częstszych oparzeń, a na dłuższą metę może prowadzić do częstszego występowania raków skóry.

Alkohol zaostrza też objawy chorób skóry jak łuszczyca, łojotokowe zapalenie skóry, AZS, czy trądzik różowaty. Trzeba winić m.in. powodowanie stanu zapalnego, wysuszenia, czy problemów naczyniowych.

 

Jak alkohol wpływa na organizm? [4]

 

Alkohol oczywiście wpływa na cały organizm, gdzie powoduje szereg uszkodzeń, m.in. oksydacyjnych oraz zmniejszenie ilości naturalnych, ochronnych antyoksydantów. Te mogą prowadzić do stłuszczenia lub marskości wątroby, uszkodzenia trzustki, zaburzenia trawienia, większej przepuszczalności bariery jelitowej, niedoborów pokarmowych, nadciśnienia, czy nawet nowotworów wielu narządów. Dlatego najlepiej ograniczyć częstotliwość i ilość spożycia alkoholu.

 

 

 

 

 

 

Źródła:

  1. Liu Stephanie i inni: The effects of alcohol and drug abuse on the skin, 2010
  2. Higgins Elisabeth i du Vivier Anthony: Alcohol intake and other skin disorders, 1999
  3. Saladi Rao i inni: Induction of skin carcinogenicity by alcohol and ultraviolet light, 2010
  4. Bąbała Ola i inni: Alkohol a zdrowie w: Kosmos, tom 60, 2011

 

Subscribe
Powiadom o
guest

1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Subiektywne Piękno
1 rok temu

Odwodnienie zawsze źle wpływa na stan skóry, a osoby spożywające regularnie duże ilości łatwo rozpoznać po specyficznie czerwonej twarzy