Hydrolaty są bardzo ciekawym produktem, który już od lat włączam do swojej pielęgnacji. Każdy może dobrać odpowiedni do swojej cery i skorzystać z jego wielu cennych właściwości.
SPIS TREŚCI
Czym jest hydrolat?
To jeden z produktów otrzymywanych podczas destylacji roślin z parą wodną. Skutkiem są olejek eteryczny i woda podestylacyjna, czyli własnie hydrolat zawierający śladowe ilości olejku, bogaty w substancje rozpuszczalne w wodzie, mające wiele właściwości pielęgnacyjnych dla skóry. Dzięki tak rozcieńczonej formie może być stosowany bezpośrednio na skórę i nie powinien podrażniać nawet osób o wrażliwej cerze.
Jak stosować hydrolaty?
Hydrolat można stosować zamiast toniku. Często ma pH zbliżone do skóry, więc pomoże wyrównać pH prawdopodobnie zaburzone podczas mycia. Można go użyć na waciku, wklepując dłonią lub przy pomocy atomizera. Fajną opcją są maseczki tonikowe, gdzie nasączamy przygotowaną płachtę i trzymamy na twarzy przez kilkanaście minut dla zmaksymalizowania efektów.
Można go także dodać jako bazę do proszkowych maseczek lub glinek, którymi chcemy umyć twarz. Warto go w jakiś sposób włączyć do codzienniej pielęgnacji i skorzystać z właściwości, które możemy dobrać pod konkretny problem naszej skóry.
Gdzie kupić?
Znajdziemy je na stronach typu:
Ecospa – ciemne, szklane buteleczki o pojemność 100/500/1000 ml, bez lub z konserwantami: Benzyl Alcohol, Dehydroacetic Acid – do wyboru;
Mazidła – ciemne, szklane buteleczki o pojemności 50/100/150/500 ml, konserwanty: Dehydroacetic Acid, Benzyl Alcohol
Tutaj taniej:
Zrób sobie krem – białe plastikowe buteleczki o pojemności 200/400ml; konserwanty: Phenoxyethanol lub bez
Biochemia urody – niebieskie, plastikowe buteleczki o pojemności 200ml, konserwanty ECOCERT: Potassium Sorbate + Sodium Benzoate/Gluconolactone + Sodium Benzoate + Calcium Gluconate/Dehydroacetic Acid + Benzyl alcohol
Z powyższych stron kupowałam kilkukrotnie, ale hydrolaty sprzedają także firmy e-naturalne, Manufaktura kosmetyczna, Cztery szpaki, Esent, Mokosh i inne.
Rodzaje hydrolatów
Od bardzo długiego czasu używam hydrolatu różnego. Bardzo ładnie, delikatnie pachnie. Lekko nawilża oraz łagodzi moją skórę. Jest świetna opcją do cery suchej, dojrzałej, naczyniowej. Ja używam go ze względu na naczynka, a dolewam go gdzie się da 🙂 Do masek, do glinki do mycia twarzy, jako podkład do peelingu kawitacyjnego.
Ostatnio postanowiłam wypróbować też czystek ladanowy, by zawalczyć z niedoskonałościami. Zależy mi szczególnie na ograniczeniu zaskórników oraz tłustości w strefie T. Niestety zapach hydrolatu jest trudny do zniesienia i wcale nie pomaga długie użytkowanie. Efektów też nie zauważyłam…
Teraz, oprócz niezastąpionej róży, zamierzam postawić na lawendę i kwiat pomarańczy – zobaczymy jak się spiszą!
Żeby się za bardzo nie rozpisywać, przygotowałam prosta tabelkę podsumowującą właściwości konkretnych hydrolatów. Powinna pomóc wybrać najlepszy do potrzeb Twojej cery!
Propozycje do cery:
TŁUSTEJ
|
WRAŻLIWEJ
|
NACZYNKOWEJ
|
SUCHEJ
|
DOJRZAŁEJ
|
TRĄDZIKOWEJ
|
Plik można także otworzyć i pobrać z linku – hydrolaty wlasciwosci
Istnieje mnóstwo hydrolatów, więc każdy powinien znaleźć dla siebie taki najlepiej dostosowany do potrzeb skóry. Warto się w jakiś zaopatrzyć i wypróbować przynajmniej na jeden z wielu możliwych sposobów.
Używasz hydrolatów? Który jest Twoim ulubieńcem?
Polecane powiązane treści
czyli Anna Kochanowska – miłośniczka pielęgnacji skóry bazującej na naukowych faktach.
Blog powstał z pasji, która doprowadziła mnie na studia z kosmetologii bioestetycznej i codziennie skłania do zdobywania nowej wiedzy.
Jeśli sama regularnie chcesz dowiadywać się więcej o pielęgnacji, kosmetykach i akcesoriach, które Ci w niej pomogą, zaglądaj na annemarie.pl!
Super przydatna ta tableka. Dobra robota. U mnie najlepiej się sprawdza rożany I oczar. Z gorzkich pomarańczy ograniczal sebum ale przy dłuższym stosowaniu wysuszał skóre.
Też bardzo lubię różany 🙂 Neroli zaraz otwieram i testuję!
super post, zapisuję do przestudiowania:)
Tabelka pobrana, będę szukać odpowiedniego dla mojej cery
Jeśli jeszcze żadnego nie używałaś, to radzę poczytać o ich zapachach, żebyś się od razu nie zraziła, gdy trafisz na jakiegoś śmierdziucha 😉
Nie rozumiem dlaczego nie wszystkie mają właściwości nawilżające….przecież hydrolatów używa się jako humektantów pod oleje?
Wszystko zaleźy od właściwości rośliny, z jakiej został zrobiony. Hydrolaty nie są humektantami – nie mają zdolności wiązania wody w naskórku jak np. gliceryna czy kwas hialuronowy. Nałożenie oleju na zwilżoną hydrolatem skórę chroni ją przed odparowaniem substancji i pozwala mu lepiej zadziałać.
Niestety hydrolaty z Ecospa o pojemności 500 ml wysyłają w plastikowych, przezroczystych butelkach :/
OO, to nie wiedziałam. Ja biorę 100, żeby w miarę szybko zużyć.
Korzystam z wody różanej i świetnie się sprawdza 🙂 Bardzo podoba mi się twój blog – bardzo dużo fajnych informacji praktycznych – prawdziwa kopalnia wiedzy o naturalnej pielęgnacji – zapisuję w ulubionych!
Bardzo mi miło <3 Hydrolat różany jest moim ulubionym 🙂
Kolejna świetna tabelka i duży plus, że można ją pobrać jako ściągawkę, na przyszłość. Stosuję hydrolatu rózanego z Make Me Bio, po stosowaniu peelingu, czy maseczek, a w szczególności uwielbiam go używać po Maseczce-Peelingu z Vianka z lnem 🙂
Fajny jest te hydrolat, też go lubię!
Stosuję teraz hydrolat, którym muszę się podzielić ze wszystkimi bo jest G E N I A L N Y. Super zapach i tonizacja i dodatkowo jest certyfikowany, więc wiem, że tam nie ma np perfum
A co to konkretnie za hydrolat?
Genialne zestawienie! Dziękuję, bardzo mi pomoże (:
Przyjemnej pielęgnacji 🙂