Właściwości kwasu hialuronowego i przegląd kwasów z dobrym składem

Kwas hialuronowy jest cennym składnikiem, który można włączyć się do pielęgnacji każdej cery, niezależnie od wieku, czy typu skóry lub problemów, jakie ona przysparza. Dlatego koniecznie przeczytaj o właściwościach tego kwasu i wybierz z listy kosmetyków z dobrym składem jeden dla siebie!

Kwas hialuronowy – co to jest?

 

Kwas hialuronowy jest kwasem jedynie z nazwy. Nie wykazuje żadnych właściwości złuszczających i drażniących. Może być bezpiecznie stosowany o każdej porze roku, zarówno na dzień, jak i na noc. Substancja ta należy do grupy wielocukrów, konkretnie do glikozaminoglikanów.

Jest związkiem naturalnie występującym u człowieka oraz wielu innych gatunków kręgowców i bakterii. U organizmów żywych jest to zazwyczaj hialuronian sodu. W związku z tym wykazuje wysoką biozgodność, co prościej mówiąc oznacza, że jest dobrze przyswajany przez skórę bez wywoływania nieprzyjemnych reakcji.  (1, 2)

 

Jakie właściwości wykazuje kwas hialuronowy?

 

Kwas hialuronowy występuje w naszym organizmie w wielu rolach. Jego istotną cechą jest umiejętność wiązania dużych ilości wody – przykładowo przy stężeniu 1% w roztworze, jedna cząsteczka kwasu jest w stanie związać nawet litr wody! Prawie połowa kwasu znajdującego się w naszym ciele jest w skórze, gdzie dba o odpowiedni poziom potrzebnego nam nawilżenia, ma wpływ na objętość i gęstość skóry.

Występuje także w chrząstkach, czy mazi stawowej, zapewniając nawilżenie stawów, amortyzację i redukcję tarcia pomiędzy kośćmi. Strunom głosowym ułatwia gojenie ran oraz amortyzuje wstrząsy, ciałku szklistemu oka daje lepkość i sprężystość, jest też elementem filmu łzowego. W nerkach tymczasem wpływa na stężenie produkowanego moczu i przepływ wody, a jego zawartość w pępowinie zapobiega rozerwaniu jej tkanki. (1)

Właściwości kwasu zależne są od wielkości jego cząsteczki – wyróżnia się kwas wielkocząsteczkowy (HMW), niskocząsteczkowy (LMW) i ultraniskocząsteczkowy (ULMW) o najmniejszych cząsteczkach, które mogą przenikać w głąb naskórka – zwiększone przenikanie to także lepsze nawilżenie, co wskazują badania na modelu skóry. (3, 5)

Te większe działają przeciwzapalnie i immunosupresyjnie – podczas procesów zapalnych w tkankach tworzą ochronną tarczę w zagrożonym miejscu. Gdy skóra zostaje uszkodzona, zwiększa się produkcja kwasu hialuronowego, co może nawet objawiać się obrzękiem, a cząsteczki HMW są w skórze fragmentowanie na mniejsze. Te małe w naszym organizmie mogą działać na receptory komórek odpornościowych i działać prozapalnie. To daje sygnał, że ranę trzeba zreperować przy udziale m.in. makrofagów, przez rozłożenie uszkodzonej tkanki i produkcję nowych włókien. Może to oznaczać, że bezpośrednia aplikacja kwasu hialuronowego ULMWH mogłaby przyczyniać się do powstania stanu zapalnego. (1, 3, 4)

Ponadto kwas wielkocząsteczkowy aplikowany na skórę daje hydrofilowy film chroniący przed działaniem czynników zewnętrznych i zmniejszając odparowywanie wody, a także wspomagający gojenie ran. (3)

Zastosowania kwasu hialuronowego

 

W kategorii kosmetycznej znajdziemy kilka zastosowań. Jeśli chodzi o ogólnie dostępne kosmetyki, to kwas hialuronowy pełni w nich rolę humektanta, czyli substancji nawilżającej, zatrzymującej w naskórku wodę. Najlepszym wyborem są kwasy będące mieszanką wszystkich rodzajów cząsteczek wspomnianych wyżej, chyba że w skórze toczy się stan zapalny – wtedy można przemyśleć użycie ULMW.

Dzięki temu produkt będzie działał zarówno na powierzchni skóry, tworząc na niej film, a zarazem wnikał głębiej w naskórek, który dzięki temu pozostanie nawilżony przez związanie wody w niższych warstwach, złagodzi też ewentualne podrażnienia, wspomoże gojenie i zwalczanie powstających wolnych rodników. Nawilżona skóra od razu wygląda młodziej, spłycają się nawet zmarszczki. Sam kosmetyk jest chroniony przed wysychaniem i utrzymuje wilgotność. (3)

Druga popularna forma użycia kwasu hialuronowego, w postaci usieciowanej, to ostrzykiwanie. Podawany igłą do skóry właściwej działa stymulująco. Hamuje rozpad włókien kolagenowych i pobudza produkcję nowych. Skóra staje się bardziej sprężysta i odmłodzona. Poprawa stanu skóry utrzymuje się jeszcze pół roku po zabiegach, pod mikroskopem daje się zauważyć obecność nowych włókien kolagenowych powstałych dzięki hialuronowi (2). Stosuje się go najczęściej do powiększenia ust, poprawy wyglądu fałd nosowo-wargowych, łuku brwiowego, kości policzkowych oraz korekt podbródka i nosa.

 

Czego szukać w składzie kosmetyków?

 

Kwas hialuronowy znajduje się na liście składników kosmetyku (INCI) pod nazwami:

    • Hyaluronic acid
    • Hydrolyzed Hyaluronic Acid (niskocząsteczkowy)
    • Sodium Hyaluronate (czyli sól kwasu hialuronowego)

    a także:

    • Disodium Acetyl Glucosamine Phosphate (prekursor kwasu hialuronowego wpływający na zwiększenie jego produkcji w skórze) 
    • C12-13 Alkyl Glyceryl Hydrolyzed Hyaluronic Acid (niskocząsteczkowy o specjalnym działaniu reperującym) 
    • N-acetylglucosamine (zwiększa produkcje HA)

Na stronach z półproduktami, surowcami kosmetycznymi można kupić kwas hialuronowy w postaci proszku, który można samodzielnie wykorzystać w tworzeniu kosmetyków. Druga forma, bardziej popularna i łatwiejsza w użyciu, to gotowe roztwory w stężeniu przeważnie od 1 do 5%. Im wyższe stężenie, tym produkt gęstszy i nieco trudniejszy w obsłudze, mogący się rolować na skórze.

Ja przeważnie wybieram stężenie w wysokości 1,5%, które wydaje mi się optymalne. Dodatkowo zawsze szukam informacji na temat wielkości cząsteczek w produkcie, bo największe korzyści zapewnia mieszanka ich różnego rodzaju.

 

Jak używać kwasu hialuronowego?

 

Produkty z kwasem hialuronowym przeważnie są serum wodnym – czy to po prostu roztworem kwasu, czy kosmetykiem dodatkowo wzbogaconym o inne cenne dla skóry substancje. Takie serum należy aplikować na oczyszczoną i stonizowaną skórę, najlepiej jeszcze wilgotną, ponieważ wtedy możemy użyć nieco mniej kosmetyku, który też łatwiej się rozprowadzi. W kolejnym kroku warto nałożyć krem lub olej, który stworzy na skórze film zapobiegający odparowywaniu wody.

Kwas wiąże wodę w naskórku, zwiększa swoją objętość przez co daje efekt wygładzenia i uelastycznienia skóry, ale potrzebuje też czegoś dodatkowego, jak krem, co zabezpieczy przed TEWL, czyli transepidermalną ucieczką wody. Inną opcją jest wymieszanie kwasu bezpośrednio z kremem lub olejem w zagłębieniu dłoni. Najlepiej samodzielnie wypróbować możliwości i wybrać tę najbardziej odpowiadająca skórze.

Przeczytaj: kolejność i częstotliwość stosowania kosmetyków

Co istotne, by kwas mógł działać wiążąco na cząsteczki wody, najpierw musimy ją wypić, bo nie jesteśmy w stanie dostarczyć jej sobie z zewnątrz. Gdyby tak było, nasiąkalibyśmy nią podczas kąpieli 😉

Przeczytaj: jak pić więcej wody?

 

Kto może używać kwasu hialuronowego?

 

Każdy bez wyjątku. W każdym wieku i niezależnie od typu cery. Każda skóra potrzebuje nawilżenia, także ta tłusta, nadprodukująca sebum. Najwięcej kwasu hialuronowego znajduje się w skórze dzieci, a z wiekiem jego ilość spada. W skórze dojrzałej jest go znacznie mniej, łatwo też ulega degradacji pod wpływem promieni słonecznych. Wtedy tym bardziej warto włączyć go do pielęgnacji.

Kwas jest często pozyskiwany z organizmów zwierzęcych, np. kogucich grzebieni, co może stanowić problem dla wegan. Innym rozwiązaniem jest synteza przez odpowiednie szczepy bakterii, a więc ta forma powstaje bez udziału zwierząt i szkody dla nich. (1)

 

Jaki produkt wybrać?

 

Wybrałam dla Was produkty z dobry składem, z bezpiecznymi konserwantami, bez zbędnych dodatków.

Moje kryteria oceny składników poznacie klikając w zakładkę INCI.

 

O’figa 1,5%

28pln/30ml

***

 

 

Naturalissa  5%

18pln/15g lub 28pln/30g

***  

 

Jaba Labs

70pln/30g

***

 

Creamy 5%

55pln/10g  

***

 

Bioup 3%

34pln/30ml

***

 

\

Biocosmetics 1 lub 3%

19-26pln/30ml

***

 

 

Bioleev 1, 3 lub 5%

30-50pln/30ml

***

 

 

E-fiore 1 lub 3%

17-22pln/30ml

***

 

 

Esent  2 lub 4%

10-16pln/30ml

***

 

Majru

30pln/30ml lub 15pln/10ml

***

 

Natura equa

68pln/50ml

***

 

 

 

La saponaria 1%

34pln/30ml

***

 

 

Vivio 3%

19pln/30ml

***

 

 

DNC 1%

14pln/10ml

***

 

 

Natur planet 1, 3 lub 5%

10-33pln/30ml 

***

Ekomania

79pln/30ml

***

 

 

Calaya 1%

15pln/50ml

***

 

Źródła:

1 – Kwas hialuronowy – charakterystyka, otrzymywanie i zastosowanie

2 – Kwas hialuronowy jako jedna z alternatyw w zapobieganiu starzenia się skóry

3 – Znaczenie kwasu hialuronowego w przemyśle kosmetycznym i medycynie estetycznej

4 – Hyaluronic acid: a key molecule in skin aging

5 – Fifty-kDa Hyaluronic Acid Upregulates Some Epidermal Genes without Changing TNF-α Expression in Reconstituted Epidermis

 

Subscribe
Powiadom o
guest

15 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Karolina
Karolina
4 lat temu

A możesz polecić też kwas z Majru?

Ala
Ala
4 lat temu

Moja cera uwielbia kwas hialuronowy, używam właśnie tego z Bioleev. 🙂

Ania
Ania
4 lat temu

Hej. A co z kwasem z biochemii urody i eco spa? P.S. Świetny blog 🙂

nataliao
4 lat temu

Faktycznie kwas hialuronowy jest tak dobry? Ile osób tyle opinii 🙂

Anna
Anna
3 lat temu

Solidna porcja wiedzy. Ja stosowałam żel hialuronowy firmy Calaya i jest mega. Teraz mają różne stężenia 1%,2%,3% i nawet 5%. Polecam w 100%

Sabinka
Sabinka
3 lat temu

Hejka, chciałam przejzec produkty, ale widze juz na drugim miejsciu błąd – Naturalissa ma w składzie alkohol benzylowy 🙁

Aga
Aga
Reply to  Anne Marie
1 rok temu

BENZYL ALCOHOLmoże podrażniać i wywoływać reakcje alergiczne, stosowany jako konserwant i rozpuszczalnik.

Pamela
Pamela
1 rok temu

Mi się sprawdza serum z witaminą B5 i kwasem hialuronowym od Efektimy. Gotowy produkt idealny do masażu skóry przed nałożeniem kremu