Czy wiesz, że zbyt krótki sen wpływa na funkcjonowanie całego organizmu? Ma także negatywny wpływ na stan skóry i naszej psychiki! Z tekstu dowiesz się, dlaczego się tak dzieje oraz co konkretnie się dzieje, gdy śpimy za mało.
Wpływ braku snu na organizm
Przyjmuje się, że powinniśmy spać około 7-8 godzin, gdzie 6 godzin byłoby już zbyt krótki snem, a 9 i więcej zbyt długim. Zarówno za krótkie, jak i za długie spanie może dawać negatywne rezultaty. Większość z nas jednak sypia zbyt mało i na tym się skupimy. (1)
Organizm sam naturalnie czuje, kiedy mamy iść spać. W odpowiednich godzinach, kiedy robi się ciemno, produkuje melatoninę, tzw. hormon snu, sprawiający, że będziemy chcieli się położyć. W przypadku gdy wystawiamy się na światło niebieskie ekranów jej produkcja jest zaburzona i podobne do sytuacji, kiedy pracujemy zmianowo, rotacyjnie w różnych godzinach, może dochodzić do zaburzenia rytmu domowego. (2)
Skrócenie i przerywanie snu może na krótką metę skutkować zwiększoną reaktywnością na stres, wahaniami nastroju, zmęczeniem, drażliwością, problemami z pamięcią, czy zmniejszoną wydajnością w działaniu. Długotrwałe skutki mogą być znacznie niebezpieczniejsze, jak osłabienie odporności, wahania poziomu hormonów tarczycy, kortyzolu i glukozy, nadciśnienie, cukrzyca, problemy z wagą, układem sercowo-naczyniowym, czy na tyle opóźnione reakcje, by stanowić zagrożenie w ruchu drogowym lub podczas pracy fizycznej w niektórych zawodach! (3,4)
Zegar skóry
Przejdźmy do wpływu snu na skórę. Ona również ma dobowy cykl, gdzie sen jest bardzo ważny!
Podczas nocy zachodzi jej regeneracja. To czas najszybszych podziałów komórkowych w naskórku, naprawy uszkodzeń, gojenia tkanek. Jednocześnie skóra jest dość mocno przepuszczalna – wtedy szybciej odparowuje woda, ale także lepiej przenikają składniki aktywne kosmetyków i leków. Dzieje się tak m.in. przez zwiększające się od popołudnia krążenie i temperaturę skóry. Dochodzić tu może jeszcze większe swędzenie, np. przy jakichś problemach skórnych.
Rano i w ciągu dnia skóra nie jest tak przepuszczalna, chroni się lepiej. Od poranka zaczyna wydzielać więcej łoju, zmniejszając odparowanie wody, ale zwiększając świecenie, problematyczne zwłaszcza przy skórach tłustych. Można je delikatnie regulować pielęgnacja normalizującą i matującą. Wieczorem natomiast warto nałożyć najbardziej aktywną pielęgnację, ale także dać skórze dawkę okluzji, czyli delikatnego filmu zmniejszającego parowanie wody. (5)
=> przeczytaj też o cyklu miesięcznym skóry
Wpływ braku snu na skórę
Wiemy, że przy problemach ze snem, wspomniany zegar skóry również może zostać zaburzony. Zmniejszona ilość snu przyczynia się do zwiększonej produkcji wolnych rodników oraz glikokortykosteroidów w organizmie i powstania zaburzeń w lipidach naskórka. To z kolei daje zaburzenia bariery, zwiększoną suchość, odparowanie wody i dolegliwości typu świądu.
Osoby słabo śpiące mają również skóry o nierównej pigmentacji, bardziej obwisłe, z mniejszą ilością podskórnej tkanki tłuszczowej i pokryte większą liczbą drobnych zmarszczek. Regularne niedosypianie więc daje objawy przyspieszonego starzenia! Przy gorszej jakości snu skóra słabiej się regeneruje – gojenie ran jest spowolnione, podobnie jak redukcja stanów zapalnych wywoływanych np. przez UV. (6)
Warto więc zadbać o odpowiednią ilość snu najczęściej, jak to tylko możliwe!
Źródła:
1 – Matricciani Lisa i inni: Past, present, and future: trends in sleep duration and implications for public health, 2017
2 – Shechter Ari i inni: Interventions to reduce short-wavelength (“blue”) light exposure at night and their effects on sleep: A systematic review and meta-analysis, 2020
3 – Medic Goran i inni: Short- and long-term health consequences of sleep disruption, 2017
4 – Zaharna Mia i inni: Sleep, noise and health: Review, 2010
5 – Lyons Alexis i inni: Circadian Rhythm and the Skin: A Review of the Literature, 2019
6 – Oyetakins-White P. i inni: Does poor sleep quality affect skin ageing?, 2014
Polecane powiązane treści
czyli Anna Kochanowska – miłośniczka pielęgnacji skóry bazującej na naukowych faktach.
Blog powstał z pasji, która doprowadziła mnie na studia z kosmetologii bioestetycznej i codziennie skłania do zdobywania nowej wiedzy.
Jeśli sama regularnie chcesz dowiadywać się więcej o pielęgnacji, kosmetykach i akcesoriach, które Ci w niej pomogą, zaglądaj na annemarie.pl!