Kiedy rozpoczyna się bardziej świadomą pielęgnację, liczba kosmetyków dostępnych na rynku i możliwości ich łączenia może być przytłaczająca. W dzisiejszym wpisie pokazuję jak zabrać się za ułożenie swojego schematu pielęgnacji, biorąc pod uwagę indywidualne potrzeby i preferencje.
Każda z nas jest inna, a co za tym idzie mamy inną cerę, styl życia czy upodobania. To wszystko przekłada się na styl pielęgnacji, jaki przyjmiemy, co w nią włączymy i z jaką częstotliwością. Aby ułożyć swoją osobistą rutynę, musimy wziąć te wszystkie czynniki pod uwagę. Przejdźmy po kolei przez wszystkie punkty.
SPIS TREŚCI
Rodzaj cery i jej problemy
Niewiele z nas może poszczycić się normalną i bezproblematyczną cerą. U znacznej większości cera będzie tłusta, sucha lub mieszana. Jeśli chodzi o problemy, to niestety jest ich cała gama – od pękających naczynek po egzemy i ciężkie zmiany trądzikowe. We wpisie o podstawach pielęgnacji pokrótce opowiadałam rodzajach i typach cera, więc jeśli nie jesteś pewna, jak skategoryzować swoją, koniecznie do niego zajrzyj. Powoli będę zbierać wskazówki pielęgnacyjne dla każdej cery i mam nadzieję, że niedługo zaczną się pojawiać posty na ten temat. Na razie jednak zapraszam do postu zbiorczego, który daje podstawy do ułożenia pielęgnacji na ten moment.
Pytania, na które powinnaś sobie odpowiedzieć:
Jaki mam typ cery?
Z jakim problemem chcę walczyć?
Skład produktu
Blog jest poświęcony kosmetykom z dobrym składem, to jest opartym o kryteria z listy składników INCI wymienionych w tym wpisie. Zachęcam Cię do wybierania kosmetyków, które przejdą taką selekcję, bo są bezpieczniejsze dla skóry. Wpis ten pomoże nauczyć się czytać INCI, co przyniesie wymierne korzyści na dłuższą metę – pozwoli Ci podejmować świadome, pielęgnacyjne wybory. Koniecznie zajrzyj też do wpisu wyjaśniającego po co czytać składy INCI!
Pytania, na które powinnaś sobie odpowiedzieć:
Jakich składników muszę unikać, bo źle działają na moją skórę? Alergia, zapychanie itp.
Jakie składniki są szkodliwe, a jakie cenne dla skóry?
Preferencje pielęgnacyjne
Żyjemy w pośpiechu, często nie mając zbyt wiele czasu dla siebie. Warto codziennie wygospodarować kilka minut, aby się zrelaksować i zadbać o swoją skórę. Rozumiem, że nie każdy ma ochotę na wieloetapową pielęgnację, nawet gdyby miał sporo czasu. Jeśli lubisz dbać o cerę i podobnie jak ja, uważasz ten codzienny rytuał za przyjemność, prawdopodobnie z chęcią wykonasz oczyszczanie dwuetapowe lub OCM oraz częściej dodasz dodatkowe kroki jak maseczka. Jeśli jednak wolisz maksymalnie zminimalizować dbanie o skórę, najlepszą opcją będą kosmetyki wielofunkcyjne. Przykładowo można wybrać olej z emulgatorem do oczyszczania albo peeling łączący w sobie maseczkę, albo wybierać bogatsze składowo produkty, które zastąpią inne kosmetyki.
Nie chcę tu wartościować w żaden sposób żadnej ze strategii. Tryb życia, preferencje pielęgnacyjne oraz potrzeby cery najlepiej ukierunkują wybór liczby i rodzaju kosmetyków. Zarówno pielęgnacja wieloetapowa, jak i minimalizm mogę się świetnie sprawdzić, pod warunkiem, że będą świadomym wyborem, dostosowanym do okoliczności.
Pytania, na które powinnaś sobie odpowiedzieć:
Pielęgnacja minimalistyczna czy wiele etapów?
Ile czasu chcę poświęcać na pielęgnację?
Preferencje kosmetyczne
Formuły kosmetyków w dużej mierze będą podyktowane rodzajem cery – przykładowo cera sucha wymaga sporej dawki nawilżenia oraz domknięcia go emolientami, np. masłem kakaowym. Taki kosmetyk może być dość gęsty i ciężki, a nie każdy lubi taką konsystencję. Mojej mieszanej cerze w kierunku tłustej nie będą pasowały cięższe oleje, więc takich unikam w INCI, a dodatkowo lubię lekkie formulacje, z którymi po prostu łatwiej mi się pracuje, szczególnie przy nakładaniu kilku warstw produktów. Niezależnie od cery da się znaleźć i lżejsze, i bardziej gęste, ciężkie kosmetyki. Możemy wybierać pomiędzy mnóstwem olei, które inaczej zachowują się na skórze, peelingami złuszczającymi enzymami albo przy pomocy drobinek czy kremami o praktycznie każdej konsystencji – od żelowej po masełkowatą.
Pytania, na które powinnaś sobie odpowiedzieć:
Jakie formuły kosmetyków najbardziej mi odpowiadają?
Budżet
Istnieje wiele ważniejszych priorytetów niż kosmetyki do pielęgnacji, więc budżet na nie może wynosić jakąkolwiek kwotę. Nie mnie zaglądać do czyjegoś portfela, bo to prywatna decyzja, jaką kwotę można poświęcić na zakup produktów. Czasami warto wydać nieco więcej na świetny składowo kosmetyk, szczególnie w przypadku serum czy kremu, natomiast uważam, że można zaoszczędzić na produktach do oczyszczania, które mają styczność ze skórą w ograniczonym czasie. Zawsze staram się wybierać najlepsze składowo kosmetyki w budżecie, który akurat posiadam. W każdym przypadku warto taki budżet określić – np. jako kwotę miesięczną lub limit na konkretny rodzaj kosmetyku, którego nie chcemy przekroczyć.
Pytania, na które powinnaś sobie odpowiedzieć:
Ile pieniędzy chcę wydawać na kosmetyki?
Kolejność nakładania produktów
O kolejności i częstotliwości używania konkretnych produktów już pisałam. Niezależnie od liczby stosowanych kosmetyków, pamiętaj by po oczyszczaniu użyć toniku i dopiero później kontynuować pielęgnację, nakładając formuły od lżejszych po cięższe. Wszystkie opcje, włączając w to etapy dodatkowe jak peeling albo maseczka, rozpisałam we wspomnianym poście, do którego Cię zapraszam, jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, jaka kolejność będzie najbardziej korzystna dla Twojej skóry.
Pytania, na które powinnaś sobie odpowiedzieć:
Jak często chcę używać poszczególnych produktów?
Wybór konkretnych produktów
Wybór kosmetyku będzie podyktowany wszystkimi powyższymi kwestiami. Na rynku mamy mnóstwo kosmetyków, więc wiem, że to nie będzie łatwe zadanie. Samodzielnie można ocenić swoje potrzeby i skład kosmetyku, jednak dopiero po otwarciu dowiemy się więcej o jego zapachu, konsystencji czy działaniu. Zachęcam więc do przeglądania grupy Kosmetyki naturalne i organiczne, gdzie używając lupki prawdopodobnie przeczytacie o większości dostępnych kosmetyków. W części recenzyjnej na moich blogu również poznacie sporo ciekawych produktów.
Pytania, na które powinnaś sobie odpowiedzieć:
Jakie kosmetyki mnie interesują i jaką mają opinię wśród osób je używających?
Dostosowanie rutyny
Jak to wszystko razem zebrać? Odpowiedz sobie na podsumowujące pytania:
- jaki mam typ cery?
- z jakimi problemami chcę się zmierzyć?
- wolę minimalistyczną czy rozbudowaną pielęgnację?
- jaka formuła kosmetyków najbardziej mi odpowiada?
- jakich składników szukam, a jakich unikam w INCI?
- ile pieniędzy chcę przeznaczyć na pielęgnację?
- a następnie poczytaj opinie o interesujących Cię kosmetykach w np. grupie Kosmetyki naturalne i organiczne oraz ułóż je w odpowiedniej kolejności i stosuj z częstotliwością dostosowaną do potrzeb.
Dla przykładu prześledźmy wybór kosmetyku do etapu tonizacji i same zobaczycie, że takie podejście sporo ułatwia!
1 i 2 – cera: tłusta, z problematyczną strefą T i przebarwieniami
3 i 4 – preferencje: jak najprostsza pielęgnacja, niewiele kosmetyków i niewiele czasu oraz lekkie formuły, nie obciążające skóry. Lepiej więc, by tonik był bogatszy i bardziej pielęgnujący, aby od razu po nim nakładać krem, ew. czasem serum. Produkt może być przez to gęstszy, więc atomizer się w tym przypadku nie sprawdzi.
5 – składnikami wspierającymi walkę z przetłuszczaniem i przebarwieniami są np. niacynamid czy ekstrakt z lukrecji.
6 – budżet: kosmetyków ma być niewiele, ale z dobrym składem i dobrej jakości, najlepiej też wydajnych.
7 – wybór produktu: możemy celować w wyższą półkę cenową oraz bogatszą esencję wklepywaną w skórę po oczyszczaniu, przed kremem. Dobrą opcją jest tu First Essence z Mizona oparta na filtracie z drożdży oraz niacynamidzie sprawdzających się w pielęgnacji właśnie tego rodzaju cery.
Dajcie znać, co sądzicie o tym sposobie radzenia sobie z wyborem kosmetyków. Jaki jest Wasz?
Polecane powiązane treści
czyli Anna Kochanowska – miłośniczka pielęgnacji skóry bazującej na naukowych faktach.
Blog powstał z pasji, która doprowadziła mnie na studia z kosmetologii bioestetycznej i codziennie skłania do zdobywania nowej wiedzy.
Jeśli sama regularnie chcesz dowiadywać się więcej o pielęgnacji, kosmetykach i akcesoriach, które Ci w niej pomogą, zaglądaj na annemarie.pl!