Ostatnio bardzo prężnie rozwija się segment kosmetyków przeznaczonych dla mężczyzn. Czy jednak rzeczywiście faceci muszą stosować inne kosmetyki, niż kobiety? Jak pielęgnować męską skórę? Zaraz sobie na to odpowiemy!
SPIS TREŚCI
Czym charakteryzuje się męska skóra?
Od razu odpowiem na pierwsze pytanie z tytułu posta – tak, męska skóra różni się od damskiej! Jesteś zaskoczona? Okazuje się, że jest kilka takich aspektów, gdzie nasze skóry od siebie odbiegają. Za większością stoją hormony, ale o tym za chwilę…
Grubość skóry
Oczywiście nasza budowa skóry – naszego gatunku jako Homo sapiens – jest taka sama. Składają się na nią tkanka podskórna, skóra właściwa oraz naskórek. Ale już i tutaj znajdziemy kilka odmienności!
- skóra właściwa, czyli ta, gdzie znajduje się kolagen dający nam jędrność, jest znacznie grubsza u facetów
- tymczasem naskórek oraz tkanka tłuszczowa pod skóra są grubsze u kobiet
Ma to olbrzymi wpływ na sposób w jaki się starzejemy!
Co prawda tempo ubytku kolagenu u obu płci jest podobne z wiekiem, jednak przez większą grubość skóry u mężczyzn jest ono mniej widoczne. U kobiet największy ubytek kolagenu notuje się po menopauzie, gdy u mężczyzn jest on bardziej liniowy.
Męska skóra ma też tendencję do wolniejszego gojenia, co również może wynikać z grubości skóry, a także przewagi androgenów.
Owłosienie
Androgeny mają wpływ m.in. na owłosienie. Podczas dojrzewania ich znaczenie rośnie, a na ciele pojawia się dodatkowe owłosienie – pachy, okolice intymne, klatka piersiowa, twarz. Delikatne włoski zamieniają się w grubsze włosy.
U kobiet jest to znacznie ograniczone, choć mogą pojawiać się pojedyncze włoski, np. na sutkach. Jednak w przypadku nadmiaru androgenów, pojawić się może tzw. hirsutyzm, czyli owłosienie w męskich okolicach, jak chociażby na twarzy. U obu płci duże ilości androgenów zaś mogą prowadzić do łysienia. Mieszki włosowe są wrażliwe na te hormony.
Broda na twarzy u mężczyzn do pewnego stopnia chroni skórę, nie dopuszcza tak łatwo promieniowania słonecznego oraz zanieczyszczeń, przez co skóra może starzeć się wolniej.
Z drugiej strony jednak, golenie twarzy nie pozostaje obojętne dla skóry. Używanie maszynki jest formą peelingu, co może też zwiększać wrażliwość tych obszarów i prowadzić do podrażnień.
Pocenie
Jeszcze jeden ciekawy aspekt owłosienia związany jest z poceniem. Otóż włosy zatrzymują pot i pozwalają mu odparować, co daje też ochłodzenie skóry, czyli działanie termoregulacyjne.
Okazuje się, że mężczyźni zwłaszcza podczas wysiłku lub w wyższych temperaturach pocą się bardziej, niż kobiety!
Zabarwienie
Męska skóra jest przeważnie ciemniejsza niż damska w danej grupie etnicznej. Ich skóra mocniej i intensywniej się opala oraz wolniej tę opaleniznę traci.
Sebum
Kolejny mocno powiązany z hormonami aspekt to wydzielanie sebum. Pod wpływem androgenów, męskie gruczoły łojowe wydzielają go więcej. Z tego powodu pory, czyli ujścia gruczołów łojowych są często powiększone, a skóra błyszcząca. Z wiekiem jego produkcja jest u facetów mniej więcej podoba, jedynie nieznacznie maleje, podczas gdy u kobiet różnica jest bardziej drastyczna.
Ma to też związek z występującym u facetów trądzikiem, który przechodzą w cięższych postaciach.
Niektóre źródła mówią, że pH skóry mężczyzn jest wyższe przy dużej produkcji sebum. W innych podaje się wartości niższe powiązane z większą ilością potu.
Wrażliwość
Mężczyźni mają mniej receptorów czuciowych i mniej odczuwają ból, czy temperatury. Z drugiej strony to jednak kobiety są odporniejsze na ból.
U mężczyzn łatwiej o infekcje bakteryjnie, wirusowe, a także rozwój raka skóry (czerniak) w stosunku do kobiet u których bardziej rozwijają się choroby zapalne i autoimmunologiczne oraz podrażnienia w wyniku używania wielu kosmetyków. Wynika to m.in. z efektu immunosupresyjnego androgenów.
Nawilżenie
Nawilżenie skóry zależnie od badania wskazywane jest jako podobne dla płci, a gdzie indziej jako większe, m.in. ze względu na sebum dające na skórze okluzję.
Ucieczka wody także jest różnie interpretowana: ponownie ze względu na sebum TEWL miałoby być niższe, ale z drugiej strony duże ilości łoju na skórze miałyby zaburzać lipidy naskórkowe, wpływając na spójność naskórka i jego obniżone funkcjonowanie jako bariery ochronnej. Dodatkowo dochodziłoby podrażnienie podczas golenia przyczyniające się do naruszenia owej bariery.
Czy mężczyźni potrzebują innej pielęgnacji, niż kobiety?
I tak, i nie 🙂
Na pewno potrzebują pielęgnacji dostosowanej do swoich potrzeb! W praktyce jednak trzeba dostosować ją do problemów skóry, a nie płci. Męska skóra przeważnie jest tłustsza od damskiej, ale nadal może być mieszana, jak i sucha. Może mieć także tendencje do wrażliwości. To na to należy zwracać uwagę.
Jeśli jednak czarne opakowania i typowo męskie zapachy mają kogoś zachęcić do pielęgnacji, to jak najbardziej warto zwrócić uwagę na linie skierowanie bezpośrednie do nich. Często będą to kosmetyki o lżejszych konsystencjach, ale i mocniejsze zapachowo, więc niekoniecznie spełnią 100% przekroju męskich potrzeb.
Tak więc jak najbardziej można stosować wszystkie rady pielęgnacyjne, jakie publikuję na tym blogu – jedynie dopasowując je do konkretnych problemów 🙂
Na jakie kosmetyki dla mężczyzn warto zwrócić uwagę?
Oprócz kosmetyków “damskich”, istnieją linie FOR MEN, na które warto zwrócić uwagę:
W niższych cenach:
Eolab
Natura Siberica do znalezienia stacjonarnie w Rossmannie
Nieco drożej:
Źródła
- Draelos Z.: Cosmetic formulation of skin care products, 2006
- Draelos Z., Pugliese P.: Fizjologia skóry, 2014
- Makrantonaki E. i inni: Genetics and skin aging, 2012
- Giacomoni P. i inni: Gender-linked differences in human skin, 2009
- Chen W. i inni: Gender aspects in skin diseases, 2010
- Mizukoshi K. i inni: The investigation of the skin characteristics of males focusing on gender differences, skin perception, and skin care habits, 2012
Polecane powiązane treści
czyli Anna Kochanowska – miłośniczka pielęgnacji skóry bazującej na naukowych faktach.
Blog powstał z pasji, która doprowadziła mnie na studia z kosmetologii bioestetycznej i codziennie skłania do zdobywania nowej wiedzy.
Jeśli sama regularnie chcesz dowiadywać się więcej o pielęgnacji, kosmetykach i akcesoriach, które Ci w niej pomogą, zaglądaj na annemarie.pl!
Ciekawy temat zwłaszcza w aspekcie starzenia się skóry, oraz odpowiedniej pielęgnacji. Co do kosmetyków do pielęgnacji tylko dla mężczyzn czy tylko dla kobiet to chyba nie ma takiego znaczenia. U mnie jest tak, że to moja żona korzysta z mojego kremu pod oczy, gdyż uważa że jest bardziej skuteczny niż te, które ma w swojej kosmetyczce.