Witamina C i niacynamid – czy można je bezpiecznie łączyć?

łaczenie kwasu askorbinowego i niacynamidu annemarie

To pytanie spędza sen z powiek wielu osób i bardzo często się powtarza! Jak to rzeczywiście jest? Czy ich połączenie może zaszkodzić naszej skórze?

Zacznijmy od tego, że połączenie, które budzi wątpliwości to dokładnie niacynamid (wit. B3) i witamina C w formie podstawowej, czyli kwasu askorbinowego. Inne formy tej witaminy, czy to wodne, czy olejowe, nie stanowią tu problemu, gdyż wynika on z wymogu kwasowego pH potrzebnego do działania kwasu askorbinowego. Od razu mogę więc odpowiedzieć, że łączenie pochodnych wit. C z niacynamidem jest zupełnie bezpieczne.

 

Jak to jednak jest z tym kwasem askorbinowym?

Tak naprawdę mamy tu dwie problematyczne kwestie, a obie wynikają z odmiennego pH potrzebnego tym substancjom. Niacynamid najlepiej działa w pH ok.5-6, natomiast kwas askorbinowy w pH typowo kwaśnym, poniżej 3,5.

Kwestia pierwsza: niacynamid a niacyna

Niacynamid jest substancją bardzo trwałą, ale w wysokich temperaturach lub przy nienaturalnym dla siebie pH może w czasie częściowo zmieniać się w niacynę (inaczej kwas nikotynowy). Może się to dziać w produktach zawierających sam niacynamid, natomiast dodatek kwasu askorbinowego o niskim pH temu procesowi sprzyja. [1] 

Niacynamid jest składnikiem bardzo wszechstronnym w pielęgnacji, natomiast niacyna, która utrzymuje podobne działanie, daje pewne skutki uboczne po nałożeniu na skórę. Aktywuje ona komórki Langerhansa odpowiedzialne za reakcję immunologiczną w naszym organizmie, co powoduje uwolnienie prostoglandyn, hormonów stanu zapalnego i rozszerzenie naczyń krwionośnych w skórze. Zobaczymy to jako nagłe, dość równomierne zaczerwienienie twarzy, która może być też ciepła w dotyku i szczypać. Tzw. flushing to stan przejściowy, ale jednak problematyczny dla cer wrażliwych, czy naczynkowych. [2] 

Wyżej była mowa o pojedynczych produktach zawierających obie substancje w swoim składzie i stojące już jakiś czas na półce, a więc niacyna mogła się tam wytworzyć i nie wiemy ile jej powstało. A co w przypadku, gdy nałożymy po sobie dwa produkty, które zawierają po jednej z nich? Nie znalazłam źródła, które dawałoby na to odpowiedź, ale biorąc pod uwagę, że oprócz obniżenia pH dodatkowo potrzebny jest dłuższy czas, by taka zmiana zaszła, raczej są na to minimalne szanse.

Kwestia druga: kompleks wit. C + B3

Zmieszanie kwasu askorbinowego z niacynamidem tworzy kompleks pod nazwą askorbinianu niacynamidu. Daje on żółty kolor produktu – a co myślimy, kiedy widzimy, że serum z witaminą C staje się żołte? Że się utleniło i że nie działa. W tym przypadku nie jest to jednak kolor wynikający z utlenienia, a właśnie z powstania wspomnianego kompleksu. [3]

Kiedy dokładnie ten związek powstaje? Najwięcej wytwarza się go w pH około 3,8, ale może istnieć także w zakresie pH 2-6, jednak w znacznie mniejszej ilości. Im pH bardziej odbiega od 3,8, tym mniej go powstaje i mniej jest stabilny – związek rozpada się z powrotem na niacynamid i kwas askorbinowy. [3]

Oczywiście nadal pozostaje istotna kwestia, czy takie serum nadal działa? Każda z substancji z osoba wykazuje mnogość ciekawych właściwości, w tym m.in. działanie rozjaśniające na skórę, chociaż w nieco inny sposób: wit.C hamuje produkcję melaniny, natomiast wit. B3. wpływa na transport pigmentu w górę naskórka. Ich kompleks natomiast okazuje się wpływać na oba te procesy, a więc działać rozjaśniająco i przeciwprzebarwieniowo. [4] Co do wpływu kompleksu na m.in. syntezę kolagenu (jak wit.C), czy ceramidów (jak B3), a także inne właściwości tych witamin nie znalazłam informacji.

 

Czy więc trzeba się obawiać łączenia tych witamin?

Sądzę, że powyższe fakty kierują nas w stronę odpowiedzi, że nie! Sama nie znam ani jednego produktu, który zawierałby niacynamid wraz z podstawową formą witaminy C – myślę, że ich wymogi pH nie skłaniają formulatorów kosmetycznych do łączenia tych substancji 😉 Jak najbardziej jednak zdarza się znaleźć bardziej stabilne pochodne wit. C w produktach z niacynamidem i zdecydowanie nie ma się czego bać. Natomiast jeśli chcecie nakładać po sobie dwa kosmetyki – jeden z wit.C i jeden z B3 – możecie spróbować jak zareaguje Wasza skóra, ale mało prawdopodobne, by przyniosło to jakieś nieprzyjemne skutki.

Czujecie się przekonane? Używacie tych witamin w swojej pielęgnacji?

 

 

 

 

Źródła:

  1. Determination of Small Quantities of Niacin in Presence of Niacinamide
  2. Nicotinic acid-induced flushing is mediated by activation of epidermal langerhans cells
  3. Solution Phase Interaction of Nicotinamide with Ascorbic Acid
  4. Melanocytes’ dendricity down-regulated by the association niacinamide–ascorbic acid 

 

Subscribe
Powiadom o
guest

31 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Basia
Basia
4 lat temu

Używam razem, zero negatywnych reakcji, a niacynamid mam 10%.

Magda z takietomile.pl
4 lat temu

Jak zaczęłam więcej interesować się pielęgnacją, jednym z pierwszych ostrzeżeń na jakie trafiłam, było własnie, aby nie łączyć niacynamidu z witaminą C.Dzięki za wyjaśnienie tej kwestii 🙂

Emilia
Emilia
4 lat temu

A co z tym serum? Tutaj jest kwas skroniowy i niacynamid razem.

Bosphaera, Dwufazowe serum rozświetlająco – rozjaśniające

Kaśka
Kaśka
4 lat temu

Czy nakładanie na twarz niacyny zamiast niacynamidu jest Twoim zdaniem bezpieczne?

Ania
Ania
4 lat temu

Niestety, Ale nie można łączyć witaminy C czystej (Ascorbic Acid) oraz Niacynamidu.
Oba wzajemnie się neutralizują, poprzez właśnie odmienne ph o którym wspomniałaś. Łącząc się tworzą szkodliwy kwas nikotynowy, mogący podrażniać skórę.
Noacynamid MOŻNA stosować z POCHODNYMI wit.C.

Barbara
Barbara
4 lat temu

Czyli nie będzie problemu gdy będę używała wit. C rano, a niacynamidu wieczorem? Super!

Izabela
Izabela
4 lat temu

Czyli jeżeli rano używam kosmetyku z sodium ascorbid phosphate a wieczorem niacynamid to one się nie neutralizują i wykorzystuje w pełni ich właściwości?

Kamila
Kamila
3 lat temu

Jeśli rano nałożę serum z kwasem askorbinowym i na końcu nałożę krem z filtrem, który zawiera niacynamid to będzie to źle połączenie tak?

Pauli
Pauli
3 lat temu

Kupiłam serum z B3 i nakładałam na nie krem który stosuje od dłuższego czasu. Po kilku dniach stosowania serum tylko na noc po myciu twarzy miałam cała czerwona buzię, jakby wszytskie naczynka na wierzchu. Okazało się że moj krem na dzień ma wit. c w składzie na ok 1%. Moją cera jest tłustą, Trądzikowa i wrażliwa.

Ania
Ania
2 lat temu

Chciałam połączyć Mixa hialurogel z Nacomi skin color correcting serum, ale teraz się wacham bo mixa zawiera 5% niacynamidu, teraz się wacham, wszyscy twierdzą, że nie łączyć się tych substancji… To mozna?

Milena
Milena
2 lat temu

Mam pytanko. A gdybym tak połączyła ampułki z Sesdermy 12% witaminy C z serum z Tony Moly o takim składzie (skróciłam, był dłuższy, ale kolejność zachowana) :Purified Water, Glycerin, Cyclopentasiloxane, Niacinamide, ” Jak widać niacynamid jest obecny na trzecim miejscu… więc jak sądzisz?

Milena
Milena
2 lat temu

Ps Zapomniałam napisać, że wpierw użyłabym ampułki, a po kilku minutach to serum..

Kasia
Kasia
2 lat temu

Faceology ma serum (s10) z oba substancjami, bylam zdziwiona ze producneci to łączą.

Anna
Anna
2 lat temu

Od dawna robiłam sobie maseczki z miacyniamidem i kwasem askorbinowym i nawet nie wiedziałam, że nie można ich łączyć. Jest lekkie pieczenie i to wszystko.

Wanessa
Wanessa
1 rok temu

hej,uzywam serum wiatminy c z isany 10% i przed nalozeniem myje twarz pianką z AA-zluszczającą i ona zawiera niacynamid 1,5% i mam takie pytanie ponieważ na necie było ze witaminy c z niacynamidem nie mozna lączyć i czy to bedzie zle dla mojej skory czy moge tego uzywac dalej?

Klaudia
Klaudia
1 rok temu

A co jeśli taki niacynamid nakładałabym na noc, a witaminę C na dzień? Lub zamiennie te sera co dwa dni? Czy wtedy działałyby fajnie czy nadal jest problem?