Masaż twarzy jest ostatnio bardzo popularny, ale czy cokolwiek robi? Wyprasuje zmarszczki, poprawi jakość skóry? A może to tylko strata czasu bądź nawet coś szkodliwego, jeśli może powodować zaczerwienienia? Spójrzmy na badania!
Badań jest tak naprawdę niewiele, ale postaram się z nich wyciągnąć najciekawsze elementy, by ocenić efekty masowania.
SPIS TREŚCI
Jak masaż działa na skórą?
W 2020 przeprowadzono badanie na 2 małych grupach kobiet w średnim wieku ze zmarszczkami statycznymi i mimicznymi. 12 kobiet stosowało masaż, a 15 masaż oraz dodatkowo kosmetyki. Każda z nich działała w 3 cyklach, gdzie poszczególne cykle składały się z 5 tygodni: 3 tygodnie masażu 2x, pozostałe 2 masaż 1x w tygodniu. W obu grupach zauważono poprawę głębokości zmarszczek nosowo-wargowych oraz uniesienie owalu twarzy. [1]
Autor tego artykułu odwołuje się dodatkowo do innego badania na 40 kobietach, gdzie połowa była grupą kontrolną niewykonującą masażu. Masaż przyczynił się podobnie do poprawy owalu twarzy, efektu liftingu i ujędrnienia skóry. [1]
W 2018 w czasopiśmie dermatologicznym JAMA pojawiło się kolejne badanie w temacie masażu dłońmi. 33 kobiety w wieku 45-60 należące do różnych ras i fototypów skóry, z widocznymi objawami fotostarzenia przez 20 tygodni masowało twarz: przez pierwsze 8 tygodni codziennie po 30 minut, następnie do 20 tygodnia co drugi dzień. Postępy oceniano na podstawie zdjęć i kwestionariuszy własnej oceny uczestników. [2]
Odnotowano poprawę w 18 z 20 cechach – m.in. wypełnienia policzków (prawdopodobnie przez napięcie i wypełnienie mięśni), a także głębokości i wielkości zmarszczek w różnych partiach twarzy. Co więcej, całościowo oceniono odmłodzenie na ponad 2,5 roku! Badanie było niewielkie i bez grupy kontrolnej, ale czy mimo wszystko to nie zapowiada się super?! [2]
=> Te badania, choć nieduże, pokazują nam, że regularny masaż może rzeczywiście działać ujędrniająco, co widać po uniesieniu owalu twarzy i zmniejszeniu zmarszczek. Redukujemy tym samym objawy starzenia i fotostarzenia!
Masaż akcesoriami
Warto jeszcze wspomnieć o masażu wykonywanym rollerami sprzedającymi się jak świeże bułeczki! W badaniu uczestniczyły 2 grupy: osób około 20letnich i w przedziale 30-40. Sprawdzano przepływ krwi przed i po masazu prawego policzka. Pomiary po masażu wykonywano co minutę przez 10 minut, by sprawdzić różnice. W drugiej cześci badania dodatkowo masowany policzek następnie stymulowano ciepłem. [3]
Zwiększony przepływ krwi następował tylko w masowanym obszarze i utrzymywał się przez kolejne minuty. Po 5 tygodniach skóra znacznie słabiej reagowała już na taką mechaniczną stymulację, jednak przy stymulacji termalnej odpowiedź naczyń była zwiększona. [3]
=> Co to oznacza w praktyce? Poprawa krążenia umożliwia sprawniejsze dotlenienie tkanek oraz dostarczenie im substancji odżywczych z organizmu. Natomiast produkty nakładane na skórę mogą lepiej penetrować i działać skuteczniej. Dodatkowo usprawnia się przepływ limfy, a to może zredukować jej zastoje i w efekcie obrzęki oraz zasinienia.
Działanie będzie również cenne dla cer naczyniowych – regularna stymulacja może poprawicćodpowiedź naczyń, co na dłuższą metę ma szansę poprawić ich elastyczność i zredukować rumień.
Co jeszcze może dać masaż?
Można zaobserwować jego zastosowania także w innych dziedzinach, nie tylko odmładzania 🙂
=> dla rozluźnienia mięśni, co zmniejszy np. bóle pleców, ale także objawy bruksizmu, czyli zaciskania szczęki [4]
=> dla poprawy nastroju – masaże zmniejszają stres i produkują hormony szczęścia [4]
=> w celu redukcji cellulitu i obrzęków nóg – następuje poprawa jakości skóry, pobudzenie krążenia, zmniejszenia zastojów oraz spłaszczenie tzw. gęsiej skóry [5]
=> przy mobilizacji blizn, tzn. poprawie ruchomości tkanek (fizjoterapia) oraz wypłaszczeniu blizn przerostowych [6]
Jak widzisz, warto spróbować!
Przeciwwskazania do masażu
Nie powinno się go wykonywać przy istniejących stanach zapalnych w organizmie, gorączce, opryszczce, czy problemach żylnych.
Jak wykonać masaż twarzy?
Można to zrobić za pomocą dłoni lub masażerów. Zawsze wykonuje się go na oczyszczonej skórze. Można najpierw nałożyć swoja pielęgnację, ale bez składników aktywnych, jak kwasy, czy retinoidy. Ostatnią warstwą powinien być produkt dający posśizg – krem lub dobrany do skóry olej, czy mieszanka olejowa.
Jaki olej będzie dla Ciebie odpowiedni? Przeczytaj!
Jeśli nie masz czasu na dłuższy masaż, warto nauczyć się kilku podstawowych ruchów – masujemy od środka na zewnątrz i w górę, przeciwko grawitacji 🙂 Ja uczestniczyłam w kursie online Face fit coach łączącym też elementy gimnastyki twarzy (!) i jak najbardziej go polecam. Na Instagramie możesz znaleźć też livy Patrycji z modernwomen.
Jaki masażer wybrać?
Opcji jest naprawdę dużo, więc każdy znajdzie coś dla siebie! Zaczniemy od opcji najdelikatniejszych, do dających mocniejsze odczucia.
Roller jadeitowy
To opcja bardzo delikatna i świetna na początek! Rolki z kamienia są przyjemnie chłodne, co daje fajny efekt szczególnie rano, przy lekkich opuchnięciach, zwłaszcza w gorące dni. Dwie wielkości rolki dobrze wpisują się w różne powierzchnie twarzy – mniejsza można wymasować okolice ok, czy nad wargą. Stopniowanie nacisku zaś pozwala dobrać go do własnych preferencji.
Rollery są niezwykle uniwersalne, bo można je stosować nawet na cerach wrażliwych! Mój dostałam od marki Olivia Plum.
Szpatułka z kulką
Tu działamy ponownie na zasadzie chłodnego kamienia. Szpatułka nabieramy krem, nakładamy go w okolice oka i działamy efektem termicznym oraz mechanicznym, by ujędrnić tę okolicę, zredukować opuchnięcia i ułatwić wchłonięcie substancji z kremu przez pobudzenie krążenia.
Roller z wypustkami
Rollery z wypustkami to już krok dalej. Ten złoty jest wykonany z miedzi. Jego końce wyglądają na ostre, w praktyce takie nie są, jednak rzeczywiście czuć na skórze każdy z nich! Efekt masażu jest dość mocny, skóra szybko zaczyna się lekko czerwienić i nie dla każdego będzie to odpowiednie. Nie stosowałabym go u wrażliwców, czy naczynkowców lub przy aktywnym trądziku. Świetnie się za to sprawdzi na grubszej skórze, cerach dojrzalszych lub gdy ktoś ma problem z mocno spiętymi mięśniami, np. przy bruksizmie.
Szpatułka i roller easy livin trafiły do mnie w ramach współpracy ze sklepem Kwiat szafranu.
Roller z germanium
To nieco inna forma rollera z wypustkami. Ten ma kuleczki z germanium, które dają dodatkowy efekt podczas ucisku. jest sporych rozmiarów, nada się więc nie tylko do twarzy, ale i do ciała! Pomoże podczas masażu np. ud objętych cellulitem, wspomoże krążenie i pozbywanie się zastojów.
Podobnie jak przy złotym easy livin nie celowałabym w cery rumieniowe i wrażliwe. Został kupiony w Crystallove.
Płytka gua sha
I na koniec jeszcze inna kategoria 🙂
Płytka wywodzi się z tradycji masaży chińskich, pobudzających krążenie i usprawniających przepływ limfy. Tam masuje się płytką całe ciało, aż do czerwoności i nawet bólu. Niekoniecznie trzeba jednak działać w ten sposób i ja masuję się znacznie delikatniej, ale nadal w podobnym celu!
Masaż wykonuje się węższą częścią pod kątem, modulując siłę nacisku. To pozwala go modyfikować do swoich preferencji i wrażliwości skóry. Bardzo lubię tę opcję!
Swoja płytkę kwarcową dostałam w prezencie od Bandi.
Któryś roller wpadł Ci w oko? Planujesz się masować?
Bibliografia
- Froes Meyer P. i inni: Effects of manual therapy and TENSI massage technique on facial aging, 2020
- Murad A. i inni: Association of Facial Exercise With the Appearance of Aging, 2018
- Miyaji A. i inni: Short- and long-term effects of using a facial massage roller on facial skin blood flow and vascular reactivity, 2018
- Ahmed E.: Role of Massage on the Management of Hypertrophic Scar: Review, 2017
- Lucassen G. i inni: The effectiveness of massage treatment on cellulite as monitored by ultrasound imaging, 2006
- Thuzar M. i inni: The Role of Massage in Scar Management: A Literature Review, 2011
Polecane powiązane treści
czyli Anna Kochanowska – miłośniczka pielęgnacji skóry bazującej na naukowych faktach.
Blog powstał z pasji, która doprowadziła mnie na studia z kosmetologii bioestetycznej i codziennie skłania do zdobywania nowej wiedzy.
Jeśli sama regularnie chcesz dowiadywać się więcej o pielęgnacji, kosmetykach i akcesoriach, które Ci w niej pomogą, zaglądaj na annemarie.pl!
mam podobny do tego zielonego + robie też masaże opuszkami palców z kremami. Póki co jestem bardzo zadowolona z efektów 🙂
A jak dokładnie robisz? Czym? Ile razy dziennie?
Wszystkimi opisanymi urządzeniami 🙂 podałam w tekście linki do osób, które uczą masażu. Najcześciej przemasowuję dłużej pielęgnację dłońmi, czasem dodaję akcesoria.
Przepraszam, ale chyba nie odpisałam – staram się dwa razy dziennie, co do kremów to ostatnio lubie te na bazie kofeiny, koenzymu Q10 i dodatków jak ruszczyk czy lawenda.
Gdzie to kupiłaś Karotka?
Richevon, a co?
Ja na razie kojarzę jedynie tą ostatnią płytkę, ale nigdy z niej nie korzystałam. Warto? a może któryś inny masaż tutaj podany?
Byle regularnie, jakkolwiek masować 🙂