Ochrona przeciwsłoneczna to nie tylko SPF! Krem z filtrem naprawdę to dodatek do unikania pełnego nasłonecznienia, noszenia nakryć głowy oraz ubrań, które pomagają chronić się przed słońcem. A jak chronią? Już wyjaśniam 🙂
SPIS TREŚCI
Nakrycia głowy
W pewnym badaniu na australijskich pracownikach na świeżym powietrzu sprawdzano poziom ochrony kapeluszy.
Noszenie kapelusza daje cień i tym samym zmniejsza bezpośrednią ekspozycję oraz ilość promieniowania odbitego i rozproszonego docierającego do twarzy: średnio jest to 2-3x dla nosa i policzków oraz 6x mniej dla czoła, czyli w przełożeniu na SPF – około 6.
Uważam, że kapelusze są lepszym wyborem, zwłaszcza z szerszym rondem. Daszek czapki daje cień twarzy, ale już nie chroni uszu ani karku – stąd przewaga kapeluszy.
=> przeczytaj też: propozycje ponad 200 kremów z filtrem – znajdź najlepszy dla siebie!
Jak chroni biały T-shirt?
Zwykłe, codziennie ubrania także działają promieniochronnie. Przykładowo zwykła, biała koszulka to ochrona rzędu UPF 4-7 (UPF to miara podobna dla SPF, ale dla ubrań), zależenie od splotu użytej bawełny.
SPLOT materiału jest akurat ważnym czynnikiem – im gęstszy, ciaśniejszy, tym ochrona wyższa. Kolejny to sam MATERIAŁ – naturalny jak bawełna lub len chroni mniej niż sztuczny poliester. Sztuczne są jednak niezbyt przyjemne do noszenia latem.
Biała koszulka ma niski UPF, ale FARBOWANIE może go podnieść. Zależy to od koloru farby, jak i rodzaju barwnika. Im ciemniej, tym lepiej. Ta sama farbowana koszulka będzie miała UPF już w okolicach kilkunastu.
Co jeszcze jest istotne?
– LUŹNE ubrania chronią lepiej – obciskające materiały się rozciągają, a to rozciąga też splot i obniża ochronę
– WILGOĆ – mokra bawełna chroni słabiej, przy sztucznych materiałach nie jest to istotne
– PRANIE – pierwsze pranie nieco kurczy materiał i zwiększa ochronę, ale kolejne mogą wymywać barwnik i niszczyć strukturę materiału
Dlatego ciemne jeansy chroni lepiej niż biała koszulka, ale trudno byłoby go nosić w upały :/
Ochrona UPF – co to takiego?
To faktor ochrony przed UV ubrań – coś w stylu jak SPF dla kremów. UPF to miara, o ile mniej promieniowania dotrze do skóry, jeśli będzie na niej dany materiał. Przykładowo UPF 50 oznacza, że będzie to 1/50, czyli 2% promieniowania.
Oznaczenie UPF możemy znaleźć na specjalnych ubraniach chroniących przed UV. W procesie produkcji do materiału dodawane są substancje chronią przed UV. W tym przypadku będziemy dokładnie wiedzieć, na ile ochroni nas noszona odzież – w przypadku zwykłej nigdy nie mamy pewności. Jeśli chcemy wiedzieć, na ile się chronimy – warto sięgnąć po odzież z UPF 🙂
Ta swoje kosztuje, więc warto w słoneczny dzień zarzucić chociaż jakiś kapelusz i luźną koszulę lub pareo na plaży! Ochrona w formie ubrań nie znika w ciągu dnia (chociaż może się spierać z czasem), podczas gdy filtr się ściera i spływa z potem. Dobrze zatem jest je łączyć dla pełniejszej fotoochrony, zwłaszcza u małych dzieci, które nie lubią smarowania, łatwo ścierają filtry i powinny być jak najdłużej chronione na inne sposoby niż tylko aplikacja filtra – odzież UPF będzie rozwiązaniem idealnym.
=> przeczytaj też: jak chronić dzieci przed słońcem
Źródła:
Wong J. i inni: Annual reduction of solar UV exposure to the facial area of outdoor workers in Southeast Queensland by wearing a hat, 1996
Eschen K. i inni: Evaluating the ultraviolet protection factor (UPF) of various knit fabric structures, 2018
Berry E. i inni: Slip versus Slop: A Head-to-Head Comparison of UV-Protective Clothing to Sunscreen, 2022
Polecane powiązane treści
czyli Anna Kochanowska – miłośniczka pielęgnacji skóry bazującej na naukowych faktach.
Blog powstał z pasji, która doprowadziła mnie na studia z kosmetologii bioestetycznej i codziennie skłania do zdobywania nowej wiedzy.
Jeśli sama regularnie chcesz dowiadywać się więcej o pielęgnacji, kosmetykach i akcesoriach, które Ci w niej pomogą, zaglądaj na annemarie.pl!