Przebarwienia cz. 1 – dlaczego i jak powstają?

Przebarwienia to obszerny temat i problem wymagający sporo pracy i samozaparcia. Dlatego zaczynamy od podstaw – krótkiego omówienia przyczyn powstania i rodzajów przebarwień. Bez tego nie pójdziemy dalej.

Jak powstają przebarwienia?

Oprócz keratynocytów w naskórku znajdują się m.in. melanocyty, czyli komórki produkujące barwnik melaninę.

Melanina powstaje w procesie kilku przemian, a następnie jest transportowana w zbiorniczkach (melanosomach) przez wypustki melanocytu zaopatrujące około 36 komórek. To daje zabarwienie skóry, a także ochronę przed słońcem. W wyniku zbyt dużego pobudzenia może dochodzić do nadprodukcji melaniny, jej gromadzenia w naskórku i powstania przebarwień.

Do powstania przebarwień może przyczyniać się cały szereg czynników:

  • genetyczne tendencje do przebarwień
  • zmiany hormonalne wpływające na poziom produkcji barwnika
  • ekspozycja słoneczna, działanie UV i wolnych rodników
  • stosowanie niektórych leków i ziół, substancji fotouczulających
  • toczący się stan zapalny

Rodzaje przebarwień

Piegi

To małe plamki uwarunkowane genetycznie, pojawiające się u dzieci – najczęściej na jasnej skórze, u rudych. Ich kolor zależy od ekspozycji słonecznej – ciemnieją latem, jaśnieją zimą.

Plamy soczewicowate

To natomiast głównie zmiany pojawiające się z wiekiem na najbardziej eksponowanych na słońce obszarach. Są ciemniejsze, większe i nie blakną zimą.

Po reakcjach fototoksycznych

Mogą pojawiać się po zażywaniu niektórych leków (antybiotyki, niesterydowe leki przeciwzapalne NLPZ, leki moczopędne, przeciwpsychotyczne), ziół (dziurawiec), a także spożywaniu lub aplikowaniu cytrusów i ich olejków eterycznych – zwłaszcza bergamotki dodawanej często do czarnej herbaty.

Znajdujące się w organizmie substancje reagują ze słońcem i mają postać oparzenia słonecznego z obrzękiem, zaczerwienieniem, a często bąblami i pozostającymi przebarwieniami. Po perfumach najczęściej znajdziemy je w okolicach szyi i dekoltu.

Przeczytaj też: czym się różni fototoksyczność, fotoalergiczność i fotowrażliwość

Pozapalne

Są dość częste – u wielu z nas pojawiają się m.in. w miejscu wykwitu, któremu towarzyszył stan zapalny. Takie różowe przebarwienia noszą nazwę PIE – to zaczerwienia z udziałem rozszerzonych naczyń krwionośnych.

Zagojona, niechroniona przed słońcem zmiana ciemnieje i przeradza się w przebarwienie problematyczne przez kilka miesięcy, a czasem nawet i lat!

Mogą się też pojawić po oparzeniach, ugryzieniach owadów, zabiegach laserowych, kwasowych. Osoby o ciemnej skórze mają do nich większe tendencje.

Melasma

Dotyczy przeważnie kobiet ze względu na wahania hormonalne – ciążę, antykoncepcję, hormonalną terapię zastępczą. Dużą rolę odgrywa też genetyka i ekspozycja słoneczna.

Występuje symetrycznie na twarzy w formie odgraniczonych plam. Zdarza się, że znika po ciąży. Można ją zmniejszać, ale lubi powracać pomimo odpowiedniej pielęgnacji i fotoprotekcji ze względu na ciągły wpływ środowiska i hormonów.

W kolejnych częściach zajmiemy się sposobami redukcji przebarwień!

 

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments