Przebarwienia to obszerny temat i problem wymagający sporo pracy i samozaparcia. Dlatego zaczynamy od podstaw – krótkiego omówienia przyczyn powstania i rodzajów przebarwień. Bez tego nie pójdziemy dalej.
SPIS TREŚCI
Jak powstają przebarwienia?
Oprócz keratynocytów w naskórku znajdują się m.in. melanocyty, czyli komórki produkujące barwnik melaninę.
Melanina powstaje w procesie kilku przemian, a następnie jest transportowana w zbiorniczkach (melanosomach) przez wypustki melanocytu zaopatrujące około 36 komórek. To daje zabarwienie skóry, a także ochronę przed słońcem. W wyniku zbyt dużego pobudzenia może dochodzić do nadprodukcji melaniny, jej gromadzenia w naskórku i powstania przebarwień.
Do powstania przebarwień może przyczyniać się cały szereg czynników:
- genetyczne tendencje do przebarwień
- zmiany hormonalne wpływające na poziom produkcji barwnika
- ekspozycja słoneczna, działanie UV i wolnych rodników
- stosowanie niektórych leków i ziół, substancji fotouczulających
- toczący się stan zapalny
Rodzaje przebarwień
Piegi
To małe plamki uwarunkowane genetycznie, pojawiające się u dzieci – najczęściej na jasnej skórze, u rudych. Ich kolor zależy od ekspozycji słonecznej – ciemnieją latem, jaśnieją zimą.
Plamy soczewicowate
To natomiast głównie zmiany pojawiające się z wiekiem na najbardziej eksponowanych na słońce obszarach. Są ciemniejsze, większe i nie blakną zimą.
Po reakcjach fototoksycznych
Mogą pojawiać się po zażywaniu niektórych leków (antybiotyki, niesterydowe leki przeciwzapalne NLPZ, leki moczopędne, przeciwpsychotyczne), ziół (dziurawiec), a także spożywaniu lub aplikowaniu cytrusów i ich olejków eterycznych – zwłaszcza bergamotki dodawanej często do czarnej herbaty.
Znajdujące się w organizmie substancje reagują ze słońcem i mają postać oparzenia słonecznego z obrzękiem, zaczerwienieniem, a często bąblami i pozostającymi przebarwieniami. Po perfumach najczęściej znajdziemy je w okolicach szyi i dekoltu.
Przeczytaj też: czym się różni fototoksyczność, fotoalergiczność i fotowrażliwość
Pozapalne
Są dość częste – u wielu z nas pojawiają się m.in. w miejscu wykwitu, któremu towarzyszył stan zapalny. Takie różowe przebarwienia noszą nazwę PIE – to zaczerwienia z udziałem rozszerzonych naczyń krwionośnych.
Zagojona, niechroniona przed słońcem zmiana ciemnieje i przeradza się w przebarwienie problematyczne przez kilka miesięcy, a czasem nawet i lat!
Mogą się też pojawić po oparzeniach, ugryzieniach owadów, zabiegach laserowych, kwasowych. Osoby o ciemnej skórze mają do nich większe tendencje.
Melasma
Dotyczy przeważnie kobiet ze względu na wahania hormonalne – ciążę, antykoncepcję, hormonalną terapię zastępczą. Dużą rolę odgrywa też genetyka i ekspozycja słoneczna.
Występuje symetrycznie na twarzy w formie odgraniczonych plam. Zdarza się, że znika po ciąży. Można ją zmniejszać, ale lubi powracać pomimo odpowiedniej pielęgnacji i fotoprotekcji ze względu na ciągły wpływ środowiska i hormonów.
W kolejnych częściach zajmiemy się sposobami redukcji przebarwień!
Polecane powiązane treści
czyli Anna Kochanowska – miłośniczka pielęgnacji skóry bazującej na naukowych faktach.
Blog powstał z pasji, która doprowadziła mnie na studia z kosmetologii bioestetycznej i codziennie skłania do zdobywania nowej wiedzy.
Jeśli sama regularnie chcesz dowiadywać się więcej o pielęgnacji, kosmetykach i akcesoriach, które Ci w niej pomogą, zaglądaj na annemarie.pl!