Medycyna estetyczna jest coraz bardziej popularna ostatnimi czasy! Kto najczęściej poddaje się zabiegom, co warto wykonać i w jakim wieku, jak działają lasery pobudzające skórę? Tego dowiesz się od mojego dzisiejszego gościa.
Do odpowiedzi na 5 pytań zaprosiłam doktor Agnieszkę Nalewczyńską. Pani doktor ukończyła Akademię medyczną w Warszawie oraz studia podyplomowe z zakresu medycyny estetycznej i anti-aging. Obecnie prowadzi gabinet medycyny estetycznej i ginekologii Estebelle w Warszawie, więc jest idealną osobą, by nieco przybliżyć nam tę tematykę. Sporo wiedzy znajdziecie również na profilu na Instagramie @drnalewczynska
1. Jakie osoby najczęściej trafiają do gabinetu? Czy jest to grupa z określonymi, dość często spotykanymi problemami natury estetycznej?
– Najczęściej do gabinetu trafiają osoby w przedziale 25-40 celem prewencji lub zniwelowania pierwszych zmarszczek oraz powiększenia ust.
2. Przejdźmy już do samych zabiegów. Wydaje mi się, że takim dość popularnym, wykonywanym w bardzo różnym wieku, są peelingi chemiczne. Czy te proponowane w gabinecie lekarza czymś się różnią od peelingów wykonywanych u kosmetyczki? Któryś rodzaj peelingu można uznać za stosunkowo uniwersalny i polecić szerszej grupie?
– Peelingi w gabinetach lekarskich zazwyczaj charakteryzują się większym stężeniem czynników aktywnych a także zawierają pewne substancje z którymi trzeba mieć duże doświadczenie (fenol). Peeling dobieramy zazwyczaj do typu skóry i to decyduje, który użyjemy. Są jednak uniwersalne – takie jak PRX-T33, który skóry nie łuszczy a przebudowuje – dlatego ma szerokie zastosowanie.
Przeczytaj także: Porady kosmetologa nt. stosowania kwasów w domu
3. Coraz więcej słyszę o laserach i urządzeniach emitujących fale radiowe dla pobudzenia skóry do regeneracji, ale nie bardzo wiem, czym się te wszystkie urządzenia różnią, zapewne jak i wiele z moich czytelniczek. A więc jak wpływają one na skórę i które najlepiej wybrać dla siebie?
– Pytanie rzeka… bo mamy ogrom urządzeń – w tej chwili w moim gabinecie dyspunuje, każdą dostępna na rynku technologią. Pokrótce:
- laser CO2 – niby weteran na rynku, z najdłuższą historią, ale najbardziej uniwersalne narzędzie – możemy wykonać lifting skóry, redukcję zmarszczek, zmniejszyć blizny potrądzikowe oraz działać profilaktycznie. Jego dodatkową funkcją jest również możliwość usuwania zmian skórnych.
- RF czyli radiofrekwencja – to zdecydowanie mniej agresywny sposób na przebudowę skóry – nie powoduje łuszczenia, czyli nie wyłącza nas z życia. Ale coś za coś – należy wykonać serię. Sprawdza się super w ujędrnianiu skóry, zagęszczaniu a także jako zabieg bankietowy.
- HIFU – czyli zintensyfikowana wiązka ultradźwiękowa – to tak zwany lifting bez skalpela – za pomocą odpowiedniej głębokości penetracji napinamy włókna kolagenowe i unosimy tzw „chomiczki’ ,czyli naprawiamy linie zuchwy.
4. Załóżmy, że ktoś ma budżet ograniczony do kilkuset złotych. Czy są jakieś zabiegi, które warto wykonać w takich granicach, by zauważyć ogólną poprawę stanu skóry?
– Pewnie – tu kłania się mój ulubiony dermapen – czyli mikronakłuwanie skóry – ładnie ją zagęszcza, wyrównuje koloryt, zmniejsza pory albo właśnie peelingi.
5. Jest tak wiele różnych procedur, że trudno wybrać coś dla siebie. Domyślam się, że są one dobierane bardzo indywidualnie, ale mogłabym na koniec poprosić o ogólne polecenie zabiegów najlepiej dostosowanych do potrzeb skóry
- młodej, problematycznej
– tu konieczna jest pomoc dermatologa – konsekwentna pielęgnacja domowa oraz systematyczność. Jako wspomagająco zalecamy lampy LED, które u nas w gabinecie królują właśnie w walce z trądzikiem. Dodatkowo peelingi. A jeśli jednak walka zakończy się bliznami to dermapen z czynnikami wzrostu AQ skin solutions lub laser CO2.
- z pierwszymi oznakami starzenia
tu zależy jakie oznaki – na kurze łapki i znaczną mimikę czoła nie ma lepszej substancji niż botox, na profilaktykę – mezoterapia lub też komórki macierzyste.
- skóry dojrzałej z typowymi problemami?
tu konieczna jest dokładna konsultacja i plan leczenia – czasami wolumetria kwasem hialuronowym lub własnym tłuszczem, czasami wspieramy się też chirurgia plastyczną.
Oczywiście jedynie zahaczyłyśmy tu o tematy związane z medycyną estetyczną i możliwymi zabiegami. Każdy z nich trzeba dobrać indywidualnie na konsultacji i tu bardzo Was zachęcam, by przed udaniem się do jakiegokolwiek gabinetu sprawdzić wykształcenie wykonującej je osoby oraz opinie wystawiane gabinetowi. Zdarza się niestety, że oferują je osoby niewykwalifikowane, co może być opłakane w skutkach. Jeśli jesteście z Warszawy, możecie odwiedzić mojego dzisiejszego gościa na Wilanowie w Estebella 🙂
Polecane powiązane treści
czyli Anna Kochanowska – miłośniczka pielęgnacji skóry bazującej na naukowych faktach.
Blog powstał z pasji, która doprowadziła mnie na studia z kosmetologii bioestetycznej i codziennie skłania do zdobywania nowej wiedzy.
Jeśli sama regularnie chcesz dowiadywać się więcej o pielęgnacji, kosmetykach i akcesoriach, które Ci w niej pomogą, zaglądaj na annemarie.pl!