Tatuaż z henny – niebezpieczna ozdoba?

tatuaż z henny

Tradycyjna henna to sproszkowany liść Lawsonia Inermis zawierający pigment, który po połączeniu z wodą lub olejem wykorzystuje się do wykonywania dekoracyjnych czerwono-brązowych malowideł na skórze, m.in. w Indiach, a także naturalnego farbowania odżywiającego przy okazji włosy. Obecnie jednak istnieje też coś takiego jak czarna henna.

Czarna henna – co to jest?

Do zwykłej henny zaczęto dodawać inne barwiące składniki, by otrzymać ciemniejszy kolor oraz przedłużyć jej trwałość.

Takie tatuaże najczęściej wykonuje się na wakacjach na południu Europy, w Indiach, Egipcie, czy na festiwalowych stoiskach. Przeważnie chętnie korzystają z nich dzieci i nastolatkowie, chociaż zdarza się i starszym, którzy chcą sprawdzić, jak czuliby się z tatuażem. Tatuaże z czarnej henny mogą utrzymać się do kilku tygodni.

Czarna henna – gdzie jest problem?

Najczęściej dodawanym barwnikiem jest PPD o silnych właściwościach alergizujących, który występuje też m.in. w farbach do włosów. W testowanych próbkach henny znaleziono go nawet w stężeniach ponad 25%.

Okazuje się, że u części osób po pierwszym tatuażu po 8 do 14 dni pojawia się reakcja alergiczna objawiająca m.in. wypryskiem kontaktowym. U dzieci potrafi pojawić się szybciej – już po połowie tego czasu, a u wcześniej uczulonych w ciągu 1-3 dni.

Reakcja – obrzęk, swędzenie, rumień, pęcherze w miejscu wykonania lub rozchodzące się po ciele – może pojawić się też dopiero przy kolejnym tatuażu albo podczas farbowania włosów kilka lat później.

Henna do tatuażu ma długą styczność ze skórą, a zawartość rozpuszczalników i nakładana potem zabezpieczająca folia zwiększa jej przenikanie. Dlatego może stanowić większe zagrożenie niż np. farba do włosów – tej u dzieci się przecież nie stosuje.

Czarna henna – możliwe powikłania

Co ciekawe, dalej może rozwinąć się również uczulenie na niektóre składniki kosmetyczne (parabeny), miejscowe środki znieczulające (prokaina, benzokaina), czy leki (sulfonamidy, obniżające cukier).

To może być poważny problem w dalszym życiu, zwłaszcza jeśli reakcja rozwinie się nagle i będzie miała mocne objawy – te w rzadkich wypadkach mogą nawet zagrażać życiu, a na skórze dawać odbarwienia, czy w najgorszym przypadku blizny.

Robiłaś kiedyś tatuaż z henny? Bądź ostrożna i jeśli masz ochotę na taką ozdobę, znacznie bezpieczniej będzie wybrać opcję z naturalnej henny!

 

 

 

 

 

Źródło:

Anton de Groot: Side-effects of henna and semi-permanent ‘black henna’ tattoos: a full review, 2013

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments